You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 4 Next »

Meil on https://wiki.ut.ee/x/LoPm kui see siin tuleb eraldi juhendina, siis võiks sellest ka teha 2 eraldi juhendit

  • bak 2010/2011 ja varasemad
  • muud

Juhend sisaldab järgmisi teemasid:

  • Kui õppija poolt läbitud õppeaine ei kuulu õppija poolt valitud moodulitesse, paigutatakse need õppetöö tulemused õppekava kontekstis vaikimisi bakalaureuseõppekavade korral alajaotusesse Vabaained.
  • Kui õppekavasse mittekuuluvat ainet on võimalik arvestada mõne mooduli läbimisel, siis saab vastavate eriõigustega töötaja selle aine määrata sobivasse moodulisse. Lisaks on võimalik määrata, millist ainet vastavas moodulis see aine asendab.

Erinevalt seni kasutusel olnud ainete määramisega moodulisse (bakalaureuseõpe kuni 10/11 aasta õppekavad ja teised õppeastmed) on alates 2011/2012 bakalaureuse õppekavadel õppijatele võimalik valida mitu originaali ja samuti mitu asendust. Ühe originaali saab määrata mitmesse moodulisse või asendama mitut ainet. Mitu originaali saab asendada ühte ainet. Ka on võimalik aineid osadena asendada.

Eeltöö ja eelteadmised

  • Aine sobivuse moodulisse või asendusaineks määramiseks otsustab õppekava programmijuht.
  • Enne ainete moodulisse määramisega alustamist veenduge, et õppijal on moodulite valikud õppekavast tehtud.
  • Kui moodulisse määratud õppeainete kogumaht on suurem mooduli mahust, tuleb õppijal moodulist valida ka õppeained, mida ta soovib läbida.
  • Lõputöö ja -eksami ained tuleb õppekavas vastavasse moodulisse valida, siis kuvatakse need kohe õppekava kontekstis moodulisse Bakalaureusetöö või bakalaureuseeksam. Neid ei ole mõtet moodulisse määrata.
  • Õppekavavälised ained kuvatakse bakalaureuseõppe õppekavadel õppetöö tulemused õppekava kontekstis vabaaineteks. Kui mingi originaal võetakse moodulisse määramise kaudu kasutusele, siis see kaob õppekava kontekstist vabaainete loendist. Moodulisse määramisega on vabaainete moodulisse vaja määrata ainet ainult siis, kui asendatakse mitmesse moodulisse või mitut ainet. Näiteks: originaali maht on 6 EAP, asenduseks on 3 EAP mahus õppeaine, ülejäänud 3 EAP määratakse vabaainete moodulisse. Ainult vabaainete moodulisse ei ole mõtet aineid määrata, sest need on niigi vabaainetena arvestatud.
  • Kui sooritatud on mõni aine, mis on õppekavas oleva aine alternatiiv, siis seda ainet ei ole vaja sellesse moodulisse määrata, vaid see kuvatakse õppekava kontekstis õppekavas oleva aine järele märkusega alternatiiv (vt juhendit). Õppekavas märgitud alternatiivset ainet on mõtet määrata moodulisse vaid siis, kui on sooritatud aine, mille alternatiiviks see aine on ja nt on soov alternatiivne aine määrata valikmoodulisse (muul juhul kuvatakse see vabaainete hulka).
  • Kui õppekavast on soov asendada õppeainet, siis valige kindlasti ka asenduseks õppeaine. Nii saab õppija õppekava kontekstist aru, milline õppeaine tal on arvestatud ja millised veel moodulist läbimata.

Kui õppija õppekava (prorektori korraldus: õppekoha vahetus, alaliik õppekava vahetus) või aasta õppekava muutub (dekaani korraldus:õppkava versiooni vahetus), siis valikud õppekavast ja moodulitesse määramised automaatselt uue õppekava konteksti ei muutu. Need tuleb uue õppekava või uue aasta õppekava suhtes ümber valida. Õppija ei saa valikuid õppekavas muuta enne, kui moodulitesse määramised on eemaldatud.

 

Õppeainete määramine moodulitesse ja asendusaineteks

Ainete moodulisse määramiseks vajutage õppija õppekava valikute vormil nuppu Määra ained moodulitesse (vt joonis).

Avaneb leht Ainete määramine moodulitesse või asendusaineteks. Kui õppekavasse mittekuuluvad ained puuduvad, kuvatakse teade Tulemused puuduvad (vt voonis).

Muudel juhtudel on vasakpoolses tulbas õppekavasse mittekuuluvate õppija poolt sooritatud Originaal ainete loetelu (vt joonis). Õppeaine valimiseks täitke sobiva õppeaine nimetuse ees olev märkeruut või vajutage õppeaine nimetusel.

Lehe paremal pool on Asendus õppekavast pealkirja all loetelu valitud moodulitest ja õppeainetest. Võimalikud valikud avanevad + märgile vajutades. Kui loend puudub, siis on õppijal õppekavast valikud tegemata.

  • Kui õppekavasse mittekuuluv Originaal aine määratakse moodulisse, siis täitke märkeruut mooduli nimetuse ees ja sisestage asenduse maht (vt joonis).

  • Kui õppekavasse mittekuuluv Originaal aine asendab mingit ainet õppekavas, siis liikuge moodulini (vajutades mooduli ees olevat + märki) ja täitke märkeruut vastava(te) aine(te) ees. Vaikimisi lisatakse asenduseks Kogu õppeaine (vt joonis).

Vajadusel saate määrata, milline osa ja millises mahus asenduseks lisada. Osa korral kuvatakse lisainfona maksimaalset mahtu, mida on selle aine korral võimalik asendada (vt joonis).

Kui valikus Kogu õppeaine pakutakse asenduse maksimaalseks mahuks kogu õppeaine mahust väiksemat ainepunktide arvu (vt joonis), siis on seda ainet juba asenduseks kasutatud ja tuleb määrata sobiv osa tähis ja maht.

Valikute kinnitamiseks vajutage nupule Salvesta.

Moodulitesse ja asendusaineks määratud õppeainete vaatamine, muutmine ja eemaldamine

Salvestamise järel näidatakse moodulitesse ja asenduseks määratud õppeaineid õppija õppekava valikute lehe alaservas. Kui õppeaine on moodulisse määratud, siis kuvatakse mooduli nimetus, millesse õppeaine määrati. Kui õppeaine on asendusaineks määratud, siis kuvatakse asendatava aine nimetus ja selle järel sulgudes mooduli nimetus, millesse õppeaine kuulub (vt joonis).

Tehtud valikute muutmiseks vajutage muutmist vajava rea lõpus lingile Muuda (vt joonis).

Avaneval ainete moodulitesse või aendusaineteks määramise vormil on paremal pool asuv Asendus õppekavast avatud tehtud valikuteni (vt joonis).

Asenduse eemaldamiseks vajutage õppija õppekava valikute lehel eemaldamist vajava rea lõpus lingile Eemalda.

Moodulisse ja asendusaineks määratud ained õppekava kontekstis

TegevusÕppekava konteksti kuvatakse kujul
Kui üks õppekava aine asendatakse ühe õppekavasse mittekuuluva ainegaMTAT.05.112 Diskreetsed struktuurid asendatud: MTAT.03.006 Programmeerimiskeeled 1. osa (2 EAP)
Kui üks õppekava aine asendatakse mitme õppekavasse mittekuuluva ainegaMTAT.05.112 Diskreetsed struktuurid asendatud: MTAT.03.006 Programmeerimiskeeled 1. osa (2 EAP), LOFY.03.003 Arvutiriistvara praktikum (3 EAP)
Kui õppekavasse mittekuuluv aine on määratud moodulisse, ilma et see asendaks mingit kindlat õppeainetLOFY.03.002 Arvutiriistvara II (3 EAP) on määratud moodulisse
Kui mitu õppekavasse mittekuuluvat ainet on määratud moodulisse, ilma et need asendaks mingit kindlat õppeainetMTAT.03.083 Süsteemide modelleerimine, MTAT.03.108 Veebilehtede loomine (2 EAP) on määratud moodulisse
Kui õppekava aine on asendatud nii Määra ained moodulisse, kui ka VÕTAgaLOFY.01.009 Mikromaailma füüsika asendatud: LOKT.07.010 Keemia alused (6 EAP) (VÕTA nr LO2013/2014-O107)

Kui sama aine valida asenduseks mitmes sisus, siis kuvatakse:

(info) Ära vali sama ainet asenduseks mitmes sisus, vaid koosta ühe aine asendamiseks mitme ainega üks sisu.

SOSS.02.088 Etnilisus ja etnopoliitika asendatud: FLKE.01.244 Taani keel algtasemele I, tase 0 > A1 (6 EAP) asendatud: FLGR.06.067 Praktiline norra keel algajatele (3 EAP)

Komplektide koostamine

 

Iga asenduste komplekt lisage eraldi sisuna.

Kui õppekavasse kuuluvat ainet/moodulit A sobib asendama õppekavasse mittekuuluv aine X ning õppekavasse kuuluvat ainet/moodulit B sobib asendama õppekavasse mittekuuluv aine Y, siis tuleb lisada kaks eraldi sisu, st eraldi sisu õppeaine A jaoks ja eraldi sisu õppeaine B jaoks. Antud näite korral on vale sisestada õppeainete A ja B asendamine ühe sisuna.

Asenduse komplekti ühine sisu tuleb koostada ainult siis, kui nt mingid ained koos asendavad õppekavast teatud aineid koos.

Näide valest asendusest:

Kahe aine asendusaineteks on määratud ained, mis ei asenda ühiselt kahte ainet, vaid asendavad kumbki ühte kindlat ainet.

Õppekava kontekstis kuvatakse:

Õige on samade ainete asendusaineks määramine vormistada eraldi sisudena:

Õppekava kontekstis kuvatakse iga asenduseks määratud aine ühekordselt aine juurde, mida ta asendab:

Kui mitu õppekavasse mittekuuluvat ainet tuleb määrata ühte moodulisse, siis on soovitav sisestada iga aine kohta eraldi sisu. Sellisel juhul on õppekava konteksti mugavam jälgida. Samuti on nii lihtsam sisestamisel vältida viga, et originaalide maht on väiksem, kui moodulisse asenduseks sisestatud maht.

Error rendering macro 'panel'

com.atlassian.renderer.v2.macro.basic.validator.MacroParameterValidationException: Color value is invalid

Määrake iga õppeaine moodulisse eraldi sisuna:

Õppekava kontekstis kuvatakse iga moodulisse määratud aine eraldi real:

 

 

 

 

  • No labels