You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 4 Next »




  • Õppekava valikute vormil on sul võimalik valida peaeriala mooduleid oma aasta õppekava versioonist, mille järgi õpid. Bakalaureuseõppes saad valida kõrvaleriala mooduleid teistest bakalaureuseõppe õppekavadest. Lisaks saad vaadata millised õppeakavasse kuuluvad ained oled sooritanud.
  • ÕISi kaudu saad õppekava mooduleid valida ise. Vajadusel saavad seda teha nende eest vastavad õppekorraldusega tegelevad töötajad.

Mitmed õppekavad sisaldavad enam kui üht peaeriala ning üliõpilasel on võimalik valida, millises kitsamas valdkonnas ta soovib teadmisi omandada. Näiteks riigiteaduste õppekavas on võrdleva poliitika ja rahvusvaheliste suhete suuna vahel. Ajaloo õppekavas on aga võimalik valida arheoloogia, arhiivinduse, Eesti ajaloo, üldajaloo, uusima aja ajaloo ja kunstiajaloo suuna vahel.

Vaata ka Tartu Ülikooli kodulehel olevat infot õppekava ülesehitusest, kõrvalerialast ja peaeriala suurendamisest!

Translation coming soon!




Siin lehel olevad juhendid:






Kuidas teha peaeriala valikuid?

Vastavalt õppekorralduseeskirjale tuleb sul hiljemalt esimese semestri lõpuks õppeinfosüsteemis ära valida peaeriala moodulid: kaks alusmoodulit, üks suunamoodul ja üks erialamoodul ning valikmoodul (kui õppekavas ei ole kehtestatud peaeriala valimiseks hilisemat tähtaega).

Moodulite ja/või õppeainete valimiseks vajuta nupule Peaeriala valikud. Avaneb peaeriala valikute muutmise leht.

Kohustuslikud moodulid ja ained on vaikimisi valitud (tähistatud halli märkeruuduga) ja nendest ei ole võimalik loobuda (vt joonis).

Õppekavas mooduli valimiseks täida mooduli nimetuse ees märkeruut (joonisel p 1). Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahus või vähem õppeaineid, siis valitakse automaatselt ka õppeained (joonisel p 2).

Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahust suuremas mahus õppeaineid või alammooduleid, siis tuleb sul valida ka õppeained ja/või alammoodulid. (joonisel)




Kuidas suurendada peaeriala?

Kui sa soovid kõrvaleriala valimise asemel süveneda põhjalikumalt peaerialasse, saad sa peaeriala suurendada enda või teisest õppekavast:

  • lisa suunamoodulitega 
  • lisa erialamoodulitega 
  • lisa suuna- ja erialamooduliga
  • lisa valikmooduliga 

Peaeriala suurendamiseks pead läbima vähemalt ühe oma õppekavasse kuuluva suuna-, eriala- või valikmooduli.

Peaeriala suurendamiseks vajuta vasakul Minu asjad menüü plokis lingile Valikud õppekavas. Vajuta nupul Suurenda peaeriala (joonisel).

Peaeriala suurendamisel on kolm võimalust:

  • valid lisa valikmooduli oma peaerialast, võttes suuna- ja/või erialamoodulid teisest õppekavast
  • Valid ühe suuna- või erialamooduli enda peaerialast, võttes puuduoleva suuna- või erialamooduli teisest õppekavast
  • Valid suuna- ja/või erialamooduli oma peaerialast


  • Peaeriala osaliselt suurendades võib puudolevad suuna- või erialamoodulid sooritada mõnest teisest bakalaureuseõppe õppekavast.
  • Peaeriala on võimalik suurendada ka suuna- ja erialamooduli läbimisega, st läbida kõik suuna- ja erialamoodulid peaeriala õppekavast.
  • Kõikidel õppekavadel ei ole peaeriala täies mahus suurendamine võimalik. Osal õppekavadest on võimalik peaeriala suurendada ainult valikainete mooduli võrra, näiteks ajaloo õppekaval, mis sisaldab endas mitu peaeriala.

Peaeriala suurendamise võimalused on kirjeldatud õppeinfosüsteemis õppekava versiooni andmetes (vt "Sisu lühikirjeldus" ja "Lõpetamise tingimused"). 




Kuidas saan valida mooduleid?

Moodulid võivad olla kohustuslikud või valitavad. Valikuid ei saa teha moodulite puhul, mis on sinu õppekava versioonis märgitud kohustuslikeks. Moodulite valikuvõimalused on määratud õppekava versioonis.

Juba valitud täpselt sama sisuga moodulit teist korda valida ei saa. Vajadusel on seda võimalik asendada teise mooduliga. Küsi nõu oma õppekorralduse spetsialistilt või programmijuhilt.

Moodulite valimiseks Valikud õppekavas vaates vajuta nupule Peaeriala valikud (joonisel). 

Üldiselt kuvatakse valiku loendis üksnes neid mooduleid, mida saad valida. Mooduli valikud jagunevad kolmeks:

  • kohustuslik
  • kohustuslik/valikuline
  • vabalt valitav

Kõik moodulid, mille valiku liigiks on märgitud kohustuslik (joonisel), tuleb õppekava täitmiseks tingimata läbida.

Kohustuslik/valikuline liigiga moodulite puhul saad valida etteantud kohustuslik/valikuline tüüpi moodulite hulgast. Nt suunamoodul (48 EAP) sisaldab endas nelja alammoodulit, mis kõik on mahuga 24 EAPd. Kui ühe alammooduli liik on kohustuslik ja ülejäänud kolme liik kohustuslik/valikuline, siis on õppijal kohustus läbida moodul liigiga kohustuslik, aga kolme kohustuslik/valikulise liigiga mooduli seast saab valida ühe sobiva.

Vabalt valitavad mooduleid saab vabalt valida/mittevalida ja valikut muuta.




Kuidas valida lisaks valitavaid mooduleid?

Õppekaval võivad olla veel valitavaid mooduleid, mida saad lisaks valida.

Õppekava valikud vaates vajuta Vali veel mooduleid nupul:

Vali loendist õppekava:

Seejärel vali moodul (vali korraga üks moodul) sellest õppekavast (joonisel p 1) ning Salvesta (joonisel p 2). 

Järgmises aknas valitud lisamoodulis vali sobiv suund (joonisel p1 või p 2)

Seejärel (kui lisamoodul võimaldab) vali valitud moodulisse (joonisel p 1) ka alammoodul (joonisel p 2) ning ained.

Kui sinu õppekavas ei ole valitavaid lisamooduleid, siis süsteem annab sellest teada (joonisel).

Kuidas valida moodulit teisest kõrgkoolist?

Valikud õppekavas vaates vajuta nupule Läbin mooduli teises kõrgkoolis (joonisel). 

Sisesta vabatekstiväljale mooduli nimi eesti ja inglise keeles (joonisel p 1), kõrgkool (joonisel p 2) ning Salvesta (joonisel p 3).




Kuidas saan valida õppeaineid?

Valikud õppekavas vaates vajuta nupule Peaeriala valikud (joonisel).

Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahus või vähem õppeaineid, siis valitakse automaatselt ka õppeained (joonisel p 1).  Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahust suuremas mahus õppeaineid siis saad valida mooduli mahus õppeained oma soovi järgi (joonisel p 2 ja p 3). Valikute salvestamiseks vajuta Salvesta. 

Oma valikuid saad alati muuta liikudes tagasi Peaeriala valikud vaatesse.




Kuidas valida vabaaineid?

Vabaaineid saad valida kõikide ülikoolis loetavate ainete seast, millel ei ole piiranguid. Vabaainete valimiseks ei pea sa midagi Õppekava valikutes tegema. Kui oled leidnud endale sobiva vabaaine, registreeri end ainele ning selle läbimisel paigutub see automaatselt vabaainete moodulisse. Kui seda ei juhtu, võta ühendust oma õppekorralduse spetsialistiga, kes paigutab aine õigesse moodulisse.

Kõik valitud õppeained, mis ei kuulu või ei ole määratud valitud moodulitesse, liigituvad vabaaineteks.




Kas saan varasemaid õpinguid ja töökogemust üle kanda?

Õppekava täitmisel võib ülikool arvestada varasemaid õpinguid ja töökogemust vastavalt ÕKE eeskirja lisas 3 kehtestatud varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (VÕTA) tingimustele ja korrale. 

Taotlus ja lisadokumendid tuleb esitada õppekava haldava üksuse (valdkonna, instituudi, teaduskonna, kolledži) VÕTA nõustajale. Kui oled varasemad õpingud või töökogemuse sooritanud väljaspool Tartu Ülikooli, pead esitama ka õpinguid tõendavad dokumendid. Õpinguid tõendavaid dokumente ei pea esitama juhul, kui Tartu Ülikooli õppeinfosüsteemis on õppeaine sooritamine tõendatud.

VÕTA taotlemine võib olla tasuline või tasuta.

Kui varasemaid õpinguid ja/või töökogemust arvestatakse õppekava täitmise osana, sisestatab sinu nõustaja arvestatud õppeaine(d) ja moodul(id) komisjoni otsuse alusel õppeinfosüsteemi vastava mooduli alla ning üle kantud ained lähevad arvesse õppekoormuse arvestamisel ning ka õppetoetuste ja erialastipendiumi taotlemisel.

Lisainfot varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (VÕTA) kohta leiad Tartu Ülikooli välisveebis.

Kui soovid enne VÕTA taotluse esitamist VÕTA asjus nõustamist, siis võta ühendust õppekava VÕTA nõustajaga. Üldiste küsimuste korral võib pöörduda ka vota@ut.ee.




Kuidas vahetada peaeriala?

Peaeriala valikut saad õppeinfosüsteemis teha vaid üks kord. Kui sa tunned, et valisid vale peaeriala ning tahad seda vahetada teise, oma õppekavas oleva peaeriala vastu, võta ühendust oma õppekorralduse spetsialistiga. 

Oma õppekorralduse spetsialisti kontaktandmed leiad ÕIS2 sisse logides tingimused ja tugi lehel ning Profiili all olevas Õppeinfo vaates.

Kui sa aga soovid peaerial vahetada teises õppekavas pakutava peaeriala vastu, tuleb sul vahetada õppekava. Õppekava vahetamiseks on kaks võimalust:

  • ülikooli uuesti sisse astuda või kandideerida õpingute jooksul soovitud õppekava vabale õppekohale. Uuesti sisseastumine tähendab õpingute alustamist otsast peale. Sisseastumiseks tuleb esitada soovitud õppekavale kandideerimisavaldus, täita vastavaks õppeaastaks õppekavale kehtestatud vastuvõtutingimused ning osutuda vastuvõetuks.
  • vabale õppekohale saab kandideerida, kui varasemad õpingud sobivad uude õppekavva ja vaba õppekoht on olemas. Kandideerimise tingimused kehtestab õppekava haldav valdkond. Loe lähemalt kandideerimisest vabale õppekohale.  


  • No labels