Juhendid teemade kaupa - Guides by topic
Ülikooli tasemeõppes toimub õppetöö õppekavade alusel.
Õppekava on õpingute alusdokument, mis määrab kindlaks õppe üldeesmärgid, õpiväljundid, õppekava nominaalkestuse ja mahu, õppekeele, õpiväljundite saavutamiseks vajaliku(d) teise(d) keele(d), õppe alustamise tingimused, õppeainete loetelu, mahu, lühikirjeldused ning valikuvõimalused ja -tingimused, spetsialiseerumisvõimalused, õppe lõpetamise tingimused, antava akadeemilise kraadi ja väljastatavad dokumendid, antava kutse, õppekava valdkonna(d), kuhu õppekava kuulub, ning õppekava haldaja(d).
Bakalaureuseõppekava koosneb:
Tutvuge õppeakavade ülesehitusega Tartu Ülikooli kodulehel.
Studies in the university’s degree studies are based upon curricula.
A curriculum is the source document of studies which defines the general objectives of studies, the learning outcomes, the standard period of study and the volume, language of instruction and other language(s) necessary for achieving learning outcomes, access requirements, the list, volume and brief descriptions of courses, the options and requirements for choosing courses, options for specialisation, graduation requirements, the titles of degrees conferred and the documents issued upon graduation, the profession awarded, and the faculty (faculties) where the curriculum is placed and the manager(s) of curriculum.
The bachelor’s curriculum consists of:
See more information about the structure of curriculum on the website of the University of Tartu.
Õppekava võib sisaldada ainult ühte peaeriala (filosoofia õppekava), või mitut peaeriala (ajaloo õppekava). Kui palju eriala valikuid on sinu õppekavas, vaata oma õppekavaversiooni andmeid ÕISis. Näiteks Ajaloo õppekavas on valida kuue eriala vahel (joonisel):
Õppekavad koosnevad erinevat tüüpi moodulitest, mis võivad olla kas kohustuslikud või valitavad. Õppeained omakorda jagunevad kohustuslikeks, valik- ja vabaaineteks.
Näiteks ajaloo õppekava koosneb peaerialast, milles kõik moodulid on kohustuslikud:
Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahus või vähem õppeaineid, siis on valitud automaatselt kõik selle mooduli õppeained. Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahust suuremas mahus õppeaineid või moodulis on alammooduleid, siis tuleb sul valida ka õppeained ja/või alammoodulid.
Näiteks Ajaloo õppekavas peaeriala suunamoodulis on õppeaineid mooduli kogumahus (joonisel) ning kõik õppeained on kohustuslikud.
Ajaloo õppekava peaeriala valikained moodulis on õppeaineid mooduli kogumahust suuremas mahus ning sul on võimalik valida ükskõik mis aineid 12 EAP mahus.
Translation coming soon!
Kui sinu Valikud õppekavas vaates on punase kirjaga hoiatus Moodulite valik ei ole tehtud! (joonisel), siis ei ole sul peaeriala valikud tehtud ega salvestatud.
Kui läbitud õppeained, mis kuuluvad sinu õppekavas kohustusliku mooduli alla (joonisel p 1) on kuvatud Vabaainete mooduli all (joonisel p 2), siis on sul õppeained valimata.
Selleks, et valikuid teha, pead valima mooduled ja õppeained ning need valikud salvestama.
Täiskoormusega õppides tuleb läbida igal aastal 75–100% õppekavas ettenähtud aasta ainete mahust:
Rohkem võid alati õppida, kuid valikute tegemisel arvesta oma õppeajaga, eesmärgiga lõpetada õpingud nominaalajaga ning võimekusega. Pane tähele, et valima pead kindlasti oma õppekava nominaalmahu ulatuses. Bakalaureuseõppe õppekava nominaalmaht on 180 EAP. Nominaalmahtu näed oma õppekavaversiooni andmetes ja õppekava valiku lehel.
Peaeriala saad ainult ühe korra valida, kuid kõrvaleriala saad valida mitu. Valik- ning vabaainete valimisel piiranguid ei ole.
Valimisel pane tähele:
Ühel semestril saad õppeainetesse registreeruda kuni 50 EAP mahus, välja arvatud lõputöö maht (ÕKE p23). Suuremas mahus õppeainetesse registreerumise otsustab programmijuht.
Kui sa ei täida täiskoormusega õppe nõudeid, viiakse sind järgmiseks õppeaastaks üle osakoormusega õppesse ja sa pead hakkama õpingute eest tasuma.
Lubatud puudujääk, mil õppetasu veel maksma ei pea, on 6 EAP-d eelmiste semestrite peale kokku. Kui ainepunktide puudujääk on lubatust suurem, tuleb nende eest tasuda ainepunkti hinna alusel.
Tasuta õppe miinimummaht on järgmine, kuhjuvalt:
Osakoormusega õppides tuleb läbida 50–75% õppekavas ettenähtud aasta ainete mahust:
Kui sa ei täida ka osakoormusega õppe nõudeid, ei ole sa seega täitnud õppekava minimaalset mahtu ja sind eksmatrikuleeritakse edasijõudmatuse tõttu.
Bakalaureuseõppes peab valima 6 moodulit, iga moduli maht on 24 EAP. Esimese semestri lõpuks pead tegema oma peaeriala valikud. Teise aasta sügissemestriks pead tegema ka kõrvaleriala või peaeriala suurendamise valiku.
Kui sa kahtled oma valikutes ning soovid rohkem infot oma eriala väljavaadete kohta, siis võid pöörduda karjäärinõustaja poole. Loe lähemalt karjäärinõustamisest
Moodulid jagunevad:
Õppeained jagunevad:
Bakalaureuseõppe koosneb peaerialast, mille miinimummaht on 120 EAP:
Kõrvaleriala või peaeriala suurendamise moodulid erinevad peaeriala moodulitest. Mõlemal juhul on maht 60 EAP ning koosneb:
Kui peaeriala valitakse miinimummahus, on kohustuslik valida üks kõrvaleriala. Peaeriala mahu suurendamiseks loetakse vähemalt veel ühe oma õppekavasse kuuluva suuna-, eriala- või valikmooduli läbimist. Peaeriala mahu suurendamise korral ei ole kõrvaleriala valimine kohustuslik.
Põhjuseks võib olla:
Bakalaureuseõppe üliõpilastel tuleb hiljemalt esimese semestri lõpuks (kui õppekavas ei ole kehtestatud peaeriala valimiseks hilisemat tähtaega) õppeinfosüsteemis ära valida peaeriala ja peaeriala moodulid (ÕKE p20):
Teise õppeaasta sügissemestri lõpuks tuleb õppeinfosüsteemis ära valida kõik õppekava täitmiseks vajalikud moodulid ehk kas kõrvaleriala või peaeriala suurendamise moodulid ja vabalt valitavad moodulid. Need valikud võid ka kohe esimese aasta lõpuks teha ning hiljem soovi korral saad oma valikuid muuta.
Kõrvaleriala valimise edasilükkamisel tuleb tähele panna, et kõvaleriala läbimiseks võivad kõrvaleriala ja peaeriala ained semertri lõikes kattuda.
Õppekava vahetamiseks on kaks võimalust:
Õppekava valikud mõjutavad: