You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 8 Next »

  1. #Piltide vaatamine
  2. #ÕISi info ja abi esilehele naasmine
  3. #Märksõnad ja nende abil otsingute tegemine
  4. #Otsingud
  5. #Olulise esiletoomine eri taustavärvidega
  6. #Juhendi edastamine
  7. #Külgriba kasutamine

1. Piltide vaatamine

Pildid on üldjuhul vaikimisi kuvatud pisipiltidena. Selleks, et neid suuremana näha, klõpsake pildil. Pildi sulgemiseks vajutage pildile, pilti ümbritsevale hallile taustale või selle paremas ülanurgas olevale ristikesele.

2. ÕISi info ja abi esilehele naasmine

Kui soovite naasta ÕISi info ja abi avalehele vajutage  iga lehe vasakus ülaservas oleval menüüribal lingile ÕISi info ja abi (vt joonis).


3. Märksõnad ja nende abil otsingute tegemine

ÕISi info ja abi keskkonna sisu haldajatel on võimalik juhendeid varustada märksõnadega ehk siltidega (inglise keeles label). Üks juhend võib olla varustatud mitme märksõnaga (vt joonis).

Vajutades märksõnale, kuvatakse kõik selle märksõnaga varustatud juhendid (vt joonis). Real Related Labels (seotud märksõnad) näidatakse märksõnu, millega vastavad juhendid veel varustatud on. Nende abil saate juhendeid veelgi piiritleda.

Näiteks, kui olete vajutanud esmalt märksõnale isiklik_tunniplaan, näidatakse teile real Related Labels  märksõnu õppejõule, tund, tunniplaan, õppijale, eksamiplaan. Vajutade lisaks märksõnale õppijale, näidatakse juhendeid, mille märksõnadeks on isiklik_tunniplaan ja õppijale.

Märksõnad on koondatud kokku lehele Märksõnad.

4. Otsingud

Keskkonnas olles saate otsinguteks kasutada märksõnu, millest on juttu selle peatüki punktis 3 ning otsingukaste (vt joonis p 1 ja 2). Esimene otsingukast (joonisel p 1) võimaldab otsida üle kõikide selles konkreetses wikis olevate teemade. Teie otsingukast võimaldab otsida üle kõikide Tartu ülikooli selles keskkonnas paiknevate wikide, millele otsingu tegijal on juurdepääs.

Teise otsingukasti otsisõna sisestama hakkamise järel pakutakse automaatelt vasteid lehtedele ja piltidele, mille pealkirjad otsisõna sisaldavad. Näiteks sisestade otsisõnaks tunniplaan pakutakse järgmisi vasteid (vt joonis).

Kõik info, mis on nähtav TÜ wikisse sisselogimata, on leitav ka interneti otsingumootorite, nt Google'i kaudu.

Soovi korral saate lisada TÜ wiki ka enda interneti otsingumootorite hulka. Sellisel juhul ei pea te ainult TÜ wikist otsingu tegemiseks eraldi wiki keskkonda liikuma. Piisab, kui valite oma veebilehitsejast sobiva otsingumootori ja sisestate sobiva otsisõna.

Otsingumootori lisamiseks avage mõnel TÜ wiki lehel olles oma veebilehitseja otsingumootorite haldamise riba ja lisaga valik TÜ wiki. Järgmisel joonisel on näha selle lisamine Mozilla Firefoxi veebilehitsejale.

5. Olulise esiletoomine eri taustavärvidega


Sinise taustavärviga on esile toodud üldine info teema kohta.

Rohelise taustavärviga on esile toodud näiteid ja kasulikud näpunäited.

Kollase taustavärviga on esile toodud oluline informatsioon.

Punase taustavärviga on esile toodud väga-väga oluline informatsioon, mida tuleks kindlasti lugeda.

6. Juhendi edastamine


Juhendeid on võimalik edastada teistele, näiteks e-posti teel või lisada nende linke veebilehtedele.

Juhendile lingi saamiseks vajutage selle paremas ülaservas nupule Tools ja seejärel Link to this Page (vt joonis).

Avaneb lingi vaatamise vorm (vt joonis). Juhendi edastamiseks võite kasutada mõlemat linki. Teise lingi eeliseks on see, et kui juhendi asukoht keskkonnas peaks muutuma, jääb see link alati samaks.


7. Külgriba kasutamine

Külgriba (joonisel p 1) saate kasutada keskkonnas navigeerimiseks. Vajutades teema ees + märgile avanevad selle teema alateemad. Nende sulgemiseks vajutage - märgile. Kui teema ees + märk puutub, siis see teema alateemasid ei sisalda.

Külgriba saate kaotada (nt mugavamaks lugemiseks) vajutades lehe paremas ülanurgas külgriba ikoonile (joonisel p 2). Külgriba kuvatakse taas pärast sellele ikoonile vajutamist.

  • No labels