You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Next »

1. Väljund ja selle koostamistingimuste määramine

Väljund (ehk väljundaruanne) on üldnimetus, mis hõlmab mitmesuguseid programmi poolt genereeritud aruandeid, teatisi, nimekirju, protokolle jm andmebaasist saadud vormistatud tulemusi. Enamik väljundeid esitatakse tabeli kujul. Tabelil on päis, mis iseloomustab väljundi koostamiseks kasutatud infot. Tabeli igal veerul on vastav nimi ning tabeli ridades esitatakse päringutulemuste väärtused.

Väljundite koostamine toimub kõikides ÕISi moodulites sarnase põhimõtte järgi. Esmalt liikuge mooduli esilellele ja vajutage seal nupule Väljundid. Ekraanile ilmub väljund te koostamise vorm.

Väljundi ekraanile kuvamiseks tuleb teha järgmised toimingud.

  1. Valige veebilehe vasaku paneeli alumisest osast üks pakutavatest väljunditest. Valimiseks vajutage vastava väljundi ees oleval raadionupul (joonisel p 1). Vastavalt valitavale muutub vormi parempoolse paneeli sisu.
  2. Täpsustage väljundi genereerimiseks tehtava päringu jaoks valikud, mis asuvad veebilehe parempoolsel paneelil (joonisel p 2).
  3. Valige väljundi formaat ja vajutage nupule Väljund (joonisel p 3).  Seejärel kuvatakse väljundi koostamistingimustele vastavad väljundile. Väljund on võimalik arvutisse salvestada või paberile printida. Väljundi koostamistingimuste (joonisel p 2) all võivad olla ka nupud Excelisse, Väljund (XLS), Väljund (HTML) vms, sellisel juhul kasutage andmetest väljundi saamiseks neid.
2. Väljundi formaadi valimine

Kui väljundi koostamistingimuste all on nupud Excelisse ja Väljund (XLS) saate väljundi Exceli failina. Faili saate arvutisse salvestada ja seda vastavalt vajadusele edasi töödelda. Kui vastavad nupud puuduvada, saata väljundi formaadi valida (vt joonis) ühest järgmistest formaatidest.

  • Kui soovite väljundaruande lisada hiljem ülikooli dokumendihaldussüsteemi või oma teaduskonna veebilehele, siis valige formaadiks HTML (Hypertext Markup Language). Selle valiku korral saate tulemuse ekraanile kõige kiiremini. HTML on ka vaikimisi valik.
  • Kui on oluline, et väljundi kujundus oleks korrektne ja vastaks täpselt etteantud parameetritele, näiteks kindlale blanketile prinditav dokument vm, siis valige formaafiks PDF (Portable Document Format).
  • Kui on vajalik väljundi hilisem täiendamine või muutmine (ÕISi väliste vahenditega, näiteks tekstitöötlusprogrammiga Word), siis võite valida formaadiks RTF (Rich Text Format).

    Selle formaadi puhul peate silmas pidama, et väljundil (nt dokumendi väljatrükil) tohib muuta vaid kujunduslikke elemente (kirja suurust, asendada moondunud sümboleid vms). Väljundil olevate andmete muutmiseks tuleb parandused teha algandmetes ja seejärel väljund (nt dokument) uuesti luua.

  • No labels