You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Next »

Veebikeskkonnas töötavate programmide korral toimub suhtlemine kasutaja ja infosüsteemi vahel spetsiaalsete sisestusvormide (sisestusväli, nupud jms) kaudu. Järgnevalt on selgitatud lühidalt nende toimimispõhimõtteid.

#Hüperlink
#Hüpikaken
#Märkeruut
#Nupp
#Raadionupp
#Rippmenüü
#Sisestusväli
#Teavitus- ja hoiatustekstid


Hüperlink ehk lühidalt link on viide, mis võimaldab liikuda ühelt sisendvormilt või aruandeit teisele. Hüperlingid on kirjutatud sinise tekstiga ja alla kriipsutatud.

Näiteks Õppeaine detailne otsing.

Pöördumiseks sisendvormile "Õppeaine detailne otsing" klõpsake hiirega lingil.

Hüpikaken

Lugege hoolikalt, mis on pop-up aknasse kirjutatud ja tehke vastavalt sellele valik. hüpikakenKuvaaken, mis ilmub ekraanile reaktsioonina mingile kasutajapoolsele toimingule või sündmusele.

Märkeruut

Märkeruut on ruuduke teatud omaduse või parameetri valimismärke tegemiseks. Teiste sõnadega, märkeruutu kasutatakse omaduse või parameetri sisse- või väljalülitamiseks.

Märkeruudu oleku muutmiseks klõpsake hiirega ruudukese keskel. Kui omadus on märgitud, siis tuleb päringu teostamisel antud omadust või parameetrit arvestada, vastasel korral mitte.

Märkeruudu kõrval on nimi, mis iseloomustab vastavat omadust või parameetrit. Näiteks siin on märkeruudu nimeks "riigieelarveline"  ja see määrab, et vastuvõtuandmebaasi sisestatud avaldus on esitatud riigieelarvelisele kohale.

Nupp

Nupp on vahend teatud toimingu või tegevuse käivitamiseks. Nupule on tavaliselt kirjutatud tekst, mis iseloomustab käivitatavat toimingut või tegevust. Näiteks:

Tegevuse käivitamiseks klõpsake hiirega nupul.

Nupule kursori viimisel järel ilmub mõnikord ka vihje, mida selle nupu abil teha on võimalik (vt joonis).

Raadionupp

Raadionupud tähistavad omaduse või parameetri väärtuste rühma, mille hulgast saab korraga valida ainult ühe väärtuse. Valitud väärtuse märkimise tunnuseks on ringi sees olev punkt.  Näites kujutatud valiku korral koostatakse väljund lähtudes allüksuse ainetest.

Rippmenüü

Rippmenüü Allapoole avanev menüü, millest normaalolekus on näha ainult üks rida. Liitboks on abivahend andmete otsimiseks ja sisestamiseks. Liitboks sisaldab sisestusvälja ja keritava väärtusloendi. Liitboks abistab valiku tegemisel etteantud alternatiivsete väärtuste hulgast. Ekraanil on näha sisestusvälja nimi ja väärtuse lahter. Näiteks liitboks teaduskonna valimiseks:

Väärtusloendi avamiseks klõpsake hiirega väärtuse lahtris.

Valiku tegemiseks loendist viige hiirekursor valikule (valitav väärtus eristub teise värviga) ja klõpsake hiirega valitaval.

Sisestusväli

Sisestusväli koosneb kahest osast: sisestusvälja nimest (joonisel p 1) ja väärtuse lahtrist (joonisel p 2). Sisestusvälja nimi on tekst, mis selgitab sisestatava väärtuse sisu. Väärtuse lahter on ette nähtud välja väärtuse sisestamiseks.

Igale andmeväljale on määratud kindel tüüp (näiteks numbriväli, tekstiväli, kuupäevaväli). Juhul kui üritatakse sisestada vale tüüpi väärtust, väljastab programm vastava veateade ning andmeid ei salvestata. Väärtus tuleb uuesti sisestada vastavalt kehtestatud reeglitele. Sisestusväljad on kasutusel nii otsingute tegemiseks kui ka uute andmete sisestamiseks.

Teavitus- ja hoiatustekstid

Veateade on programmi poolt ekraanile väljastatud teade, mis kirjeldab töö käigus tuvastatud viga, mittekorrektselt sisestatud andmeid või muud ebatäpsust. Näiteks: õppekava on määramata: näide. Enamasti punast värvi.

Klõpsake nuppu "OK" ja  tehke vastav parandus.

Suhtuge veateadetesse rahulikult! Te ei ole korda saatnud midagi katastroofilist Ilmselt juhib programm Teie tähelepanu mingile ebatäpsusele andmetes või näpuveale.

  • No labels