Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Info
  • Õiguste grupp ehk tegevuste grupp on tegevuste ja alamgruppide loetelu. ÕISi kasutajatele kasutamisõiguste omistamine toimub õiguste gruppide omistamise kaudu. Gruppe kasutatakse kasutusõiguste omistamise lihtsustamiseks ja täiendavate andmekäitluse piirangute (skoopide) kirjeldamiseks. Gruppi võivad kuuluda tegevused ja alamgrupid. Kasutajale tegevuste grupi (või gruppide) omistamisel saab ta õiguse kõigi gruppi ning selle alamgruppi (ja nende alamgruppi, jne) kuuluvate tegevuste sooritamiseks.
  • Tegevus iga õppeinfosüsteemis tehtav toiming, mida iseloomustavad järgmised tingimused: 
    1. käivitub mingi sündmuse tulemusena
    2. tegevuskulgu on võimalik algoritmiliselt kirjeldada
    3. toimub piiritletud ajavahemiku jooksul
    4. on olemas selge piiritletud lõpptulemus.

Igale tegevusele tuleb määrata õiguse tüüp. Võimalikud valikud on Kõik õigused või Skoobi kontroll vajalik

Kui tegevuse skoobi kontroll on vajalik, määratakse ka tegevuse skoop. Võimalikud valikud on Pole õigusi skoobile, Skoobi kontroll nõutud või Kõik õigused skoobile.

  • Tegevuse skoop määrab ära tegevuse ulatuse, mõjuala. Iga tegevuse juures kirjeldatakse andmeklassid, mille abil on võimalik seada kitsendusi tegevuse sooritamiseks. Neid andmeklasse kutsume tegevuse skoobi defineeringuks. Skoobi defineeringuks saab olla mingi selle tegevusega seotud andmeobjekt. Ühel tegevusel võib olla mitu võimalikku skoobi defineeringut. Iga grupi tegevuse juures on võimalik määrata täiendavaid piiravaid tingimusi tegevuse sooritamiseks. Selleks
    1. valitakse tegevuse võimalike skoobidefineeringute hulgast need, mille alusel on piiranguid vaja rakendada. Nii määratakse tegevusele skoop (või skoobid) käesoleva õiguste grupi piires.
    2. näidatakse igale skoobile vastava andmeobjekti (struktuuriüksus, grupi liik, dokumendi tüüp) lubatud väärtuste hulka. Näiteks on dokumendi tüübi skoobi väärtusi võimalik valida kõigi dokumendi tüüpide (Prorektori korraldus, Prorektori korraldus prodekaani/dekaani esildisega, Prodekaani või struktuuriüksuse juhi korraldus, Diplom või kutsetunnistus, Akadeemiline õiend, TõendTeatis) seast.

Põhimõtted

  • Eriõigusi ÕISi kasutamiseks lisavad isikutele vastavalt töötaja ametikirjelduses fikseeritud tööülesannetele üksuste ÕISi koordinaatorid.
  • Eriõigusi lisatakse ainult nii palju, kui on vajalik töötaja ametikirjelduses fikseeritud tööülesannete täitmiseks. Tutvu ka andmekaitsereformi tutvustava artikliga (Pärnapuu, M. Andmekaitse­reform tuleb kui laastav maru, avaldatud http://www.ituudised.ee 10. veebruaril 2017).
  • Kui töötaja töösuhe muutub või lõppeb, eemaldage temalt eriõigused, mida ta oma tööülesannete täitmiseks enam ei vaja. Kui isiku õigusi ei ole võimalik eemaldada seetõttu, et tema töösuhe teie struktuuriüksusega on lõppenud, siis andke õiguste eemaldamise vajadusest teada ÕISi kasutajate nõustajale ois.tugi@ut.ee.
  • Kattuvaid õiguste gruppe ei lisata.
    • Sama mooduli administraatorite grupid katavad ära sama mooduli kasutajate gruppide tegevused. Mõlemat ei ole vaja. Nt ei lisata samale isikule FL OA administraatorid ja FL OA kasutajad gruppi.
    • Kui kasutajale on juba lisatud üldine grupp, ei lisata selles sisalduvat alamgruppi. Nt ei lisata samale isikule FL kasutajad ja FL OA kasutajad gruppe.
  • XX administraatorid ja/või XX A administraatorid (nt FL administraatorid, KK A administraatorid) grupid on ainult ÕISi koordinaatoril (st isikul, kes lisab/eemaldab/muudab õigusi).
  • ÕISi õigusi andes teavitame kasutajaid lisatud õigustest ja tuletame meelde, et suuremate õigustega kaasnevad ka suuremad kohustused:

...