Mooduli valiku põhimõtteid saab määrata mooduli lisamise või muutmise vormil.

Bakalaureuseõppekavadel on võimalik määrata (vt joonis):

  • kas tegemist on valikumooduliga, st kas moodulit saavad valida ka teiste õppekavade järgi õppijad
  • kas moodulit saavad valida ainult teiste õppekavade järgi õppijad
  • millised on mooduli valikutingimused selle õppekava järgi õppijatele

Valikumooduli märkimine

Täitke Kas on valikumoodul märkeruut (vt joonis), kui ka teiste õppekavade järgi õppijatele on võimalik moodulit oma õppekava täitmiseks valida. 2012/2013 ja varasemate aasta õppekavade korral valikumoodulile võimalik määrata ka õppijate piirav, kes seda moodulit endale valida saavad. Alates 2013/2014 aasta õppekavadest ei ole piirarvu võimalik sisestada.

Aasta õppekavas on sellise valikuliigiga mooduli nimetuse järel tekst valitav. Kui moodulile on määratud piirav, on näha ka piirarv (vt joonis).

Valiku liigi "Kas ainult teistele õppekavadele" märkimine

Bakalaureuseõppe aasta õppekavasse on võimalik lisada mooduleid, mida saavad valida ainult teiste õppekavade õppijad. Selle põhimõtte määramiseks täitke mooduli muutmise vormil märkeruut Kas ainult teistele õppekavadele (moodul peab olema märgitud valikumooduliks) (vt joonis). Kui märkeruut Kas on valikumoodul pole täidetud, täidetakse see seejärel automaatselt.

Aasta õppekavas näidatakse seejärel mooduli nimetuse järel teksti valitav ainult teise õppekava üliõpilastele (vt joonis).

Valiku liigi (kehtib ainult selle õppekava üliõpilastele) märkimine

Määrake moodulite lisamise ja muutmise vormi rippmenüüst Valiku liik (kehtib ainult selle õppekava üliõpilastele) (vt joonis) valikuliigid, mis kehtivad selle aasta õppekava järgi õppijatele. Võimalikud valikud on: kohustuslik, kohustuslik/valikuline ja vabalt valitav. Nende valikute abil saate määrata millised moodulid on selle õppekava järgi õppijavale üliõpilasele kohustuslikud, milliste etteantud moodulite hulgast saavad nad mooduleid valida ning millised on vabalt valitavad moodulid (mistahes aasta õppekavade moodulite hulgast, mis on märgitud valikumooduliks).

Kohustusliku mooduli märkmine

Kui mooduli valiku liigiks määrata kohustuslik siis on see moodul selle õppekava järgi õppivale üliõpilasele kohustuslik. Näiteks on bakalaureuseõppekavas mõlemad alusmoodulid (2 x 24 EAP) kohustuslikud läbida. Mõlemale alusmoodulile tuleb seega määrata valikuliigiks kohustuslik.

Aasta õppekavas on sellisel juhul mooduli nimetuse järel kirjas kohustuslik (vt joonis).

Õppija õppekava valikute vormil ei ole võimalik kohustuslikke mooduleid muuta (vt joonis).

Kohustuslik/valikulise mooduli märkimine

Kui mooduli valikuliigiks määrata kohustuslik/valikuline, siis saab õppija valida etteantud kohustuslik/valikuline tüüpi moodulite hulgast endale sobivad.

Näiteks sisaldab suunamoodul (48 EAP) kolme alammoodulit, mis kõik on mahuga 24 EAPd (vt joonis). Kõik kolm moodulit on valikuliigiga kohustuslik/valikuline, nende kolme hulgast peab õppija valima endale sobivad moodulid. Ühe mooduli saab valida ka mõnest teisest õppekavast.

Õppija õppekava valikute vormil näeb see olukord välja järgmiselt (vt joonis). Kohustuslikku moodulit pole võimalik muuta, kuid kahe kohustuslik/valikulise liigiga mooduli hulgast saab õppija valida endale sobiva.

Vabalt valitava mooduli märkimine

Kui mooduli valikuliigiks määrata vabalt valitav, siis saab õppija valida endale selle mooduli või selle asemele mooduli kõikide valitav tüüpi moodulite hulgast kas siis enda või mõnest muust aasta õppekavast. Valida saab õppija aasta õppekavast mooduleid, mis on liigiga valitav või valitav ainult selle õppekava üliõpilastele ning teistest aasta õppekavadest mooduleid, mis on liigiga valitav või valitav ainult teise õppekava üliõpilastele.

Aasta õppekava vaatamise vormil kuvatakse mooduli nimetuse juurde valitav ainult selle õppekava üliõpilastele siis, kui moodul on märgitud määratud vabalt valitavaks, kuid mitte valikumooduliks (märkeruut Kas on valikumoodul on täitmata).

Näiteks sisaldab erialamoodul (48 EAP) kolme alammoodulit, mis kõik on mahuga 24 EAPd (vt joonis). Kui ühe alammooduli liik on kohustuslik ja ülejäänud kahe liik valitav, siis on õppijal kohustus läbida moodul liigiga kohustuslik ning kahe valitav liigiga moodulite seast saab ta valida endale ühe sobiva või valida nende asemele mooduli mõnest teisest aasta õppekavast.

Õppekava valikute vormil on võimalik seejärel teha valikud õppija aasta õppekava valitav tüüpi moodulite hulgast (vt joonis). Teistest aasta õppekavadest moodulite valimiseks on õppija õppekava valikute vormil valikud Asenda suunamoodul ja Asenda erialamoodul. Asenduseks saab mooduleid valida õppija sisseastumisaastaga samast või hilisemate aasta õppekavadest.