You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 23 Next »




  • Õppekava valikute vormil on sul võimalik valida peaeriala mooduleid oma aasta õppekava versioonist, mille järgi õpid. Bakalaureuseõppes saad valida kõrvaleriala mooduleid teistest bakalaureuseõppe õppekavadest. Lisaks saad vaadata millised õppeakavasse kuuluvad ained oled sooritanud.
  • ÕISi kaudu saad õppekava mooduleid valida ise. Vajadusel saavad seda teha nende eest vastavad õppekorraldusega tegelevad töötajad.

Mitmed õppekavad sisaldavad enam kui üht peaeriala ning üliõpilasel on võimalik valida, millises kitsamas valdkonnas ta soovib teadmisi omandada. Näiteks riigiteaduste õppekavas on võrdleva poliitika ja rahvusvaheliste suhete suuna vahel. Ajaloo õppekavas on aga võimalik valida arheoloogia, arhiivinduse, Eesti ajaloo, üldajaloo, uusima aja ajaloo ja kunstiajaloo suuna vahel.

Vaata ka Tartu Ülikooli kodulehel olevat infot õppekava ülesehitusest, kõrvalerialast ja peaeriala suurendamisest!

Translation coming soon!




Siin lehel olevad juhendid:






Kuidas ma aru saan, kas mul on valikud tehtud?

Kui sinu Valikud õppekavas vaates on punase kirjaga hoiatus Moodulite valik ei ole tehtud! (joonisel), siis ei ole sul peaeriala valikud tehtud ega salvestatud.

Kui läbitud õppeained, mis kuuluvad sinu õppekavas kohustusliku mooduli alla (joonisel p 1) on kuvatud Vabaainete mooduli all (joonisel p 2), siis on sul õppeained valimata.

Selleks, et oma peaeriala valikuid teha, pead valima moodulid ja õppeained ning need valikud salvestama.




Kuidas teha peaeriala valikuid?

Vastavalt õppekorralduseeskirjale tuleb sul hiljemalt esimese semestri lõpuks õppeinfosüsteemis ära valida peaeriala moodulid: kaks alusmoodulit, üks suunamoodul ja üks erialamoodul ning valikmoodul (kui õppekavas ei ole kehtestatud peaeriala valimiseks hilisemat tähtaega).

Moodulite ja/või õppeainete valimiseks vajuta nupule Peaeriala valikud (joonisel)

Avaneb peaeriala valikute muutmise leht. Kohustuslikud moodulid ja ained on vaikimisi valitud (tähistatud halli märkeruuduga) ja nendest ei ole võimalik loobuda (vt joonis).

Õppekavas mooduli valimiseks täida mooduli nimetuse ees märkeruut (joonisel p 1). Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahus või vähem õppeaineid, siis valitakse automaatselt ka õppeained (joonisel p 2).

Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahust suuremas mahus õppeaineid või alammooduleid, siis tuleb sul valida ka õppeained ja/või alammoodulid. (joonisel)

Valikute salvestamiseks vajuta Salvesta.








Kuidas suurendada peaeriala?

Kui sa soovid kõrvaleriala valimise asemel süveneda põhjalikumalt peaerialasse, saad sa peaeriala suurendada enda või teisest õppekavast:

  • lisa suunamoodulitega 
  • lisa erialamoodulitega 
  • lisa suuna- ja erialamooduliga
  • lisa valikmooduliga 

Peaeriala suurendamiseks pead läbima vähemalt ühe oma õppekavasse kuuluva suuna-, eriala- või valikmooduli.

Peaeriala suurendamiseks vajuta vasakul Minu asjad menüü plokis lingile Valikud õppekavas. Vajuta nupul Suurenda peaeriala (joonisel).

Peaeriala suurendamisel on kolm võimalust:

  • valid lisa valikmooduli oma peaerialast, võttes suuna- ja/või erialamoodulid teisest õppekavast
  • Valid ühe suuna- või erialamooduli enda peaerialast, võttes puuduoleva suuna- või erialamooduli teisest õppekavast
  • Valid suuna- ja/või erialamooduli oma peaerialast


  • Peaeriala osaliselt suurendades võib puudolevad suuna- või erialamoodulid sooritada mõnest teisest bakalaureuseõppe õppekavast.
  • Peaeriala on võimalik suurendada ka suuna- ja erialamooduli läbimisega, st läbida kõik suuna- ja erialamoodulid peaeriala õppekavast.
  • Kõikidel õppekavadel ei ole peaeriala täies mahus suurendamine võimalik. Osal õppekavadest on võimalik peaeriala suurendada ainult valikainete mooduli võrra, näiteks ajaloo õppekaval, mis sisaldab endas mitu peaeriala.

Kui õppekavas on kõik suuna- ja/või erialamoodulid kohustuslikud, siis on tegemist suurendatud peaerialaga õppekavaga. Sellised õppekavad on:  füsioteraapiaõigusteaduskutseõpetajakoolieelse lasteasutuse õpetaja ja loodusteadused ja tehnoloogia. Nendel õppekavadel on peaeriala suurendamine valitud automaatselt peaeriala valikute salvestamisega.

Suurendatud peaerialaga õppekavadel ei ole peaeriala suurendamisest võimalik loobuda.

Peaeriala suurendamise võimalused on kirjeldatud õppeinfosüsteemis õppekava versiooni andmetes (vt "Sisu lühikirjeldus" ja "Lõpetamise tingimused"). 




Kuidas muuta/vahetada peaeriala?

Peaeriala valikut saad õppeinfosüsteemis muuta. Peariala valikut saad muuta Valikud õppekavas vaates vajutades nupule Peaeriala valikud (joonisel).


Oma õppekorralduse spetsialisti kontaktandmed leiad ÕIS2 sisse logides tingimused ja tugi lehel ning Profiili all olevas Õppeinfo vaates.

Kui sa aga soovid peaerial vahetada teises õppekavas pakutava peaeriala vastu, tuleb sul vahetada õppekava. Õppekava vahetamiseks on kaks võimalust:

  • ülikooli uuesti sisse astuda või kandideerida õpingute jooksul soovitud õppekava vabale õppekohale. Uuesti sisseastumine tähendab õpingute alustamist otsast peale. Sisseastumiseks tuleb esitada soovitud õppekavale kandideerimisavaldus, täita vastavaks õppeaastaks õppekavale kehtestatud vastuvõtutingimused ning osutuda vastuvõetuks.
  • vabale õppekohale saab kandideerida, kui varasemad õpingud sobivad uude õppekavva ja vaba õppekoht on olemas. Kandideerimise tingimused kehtestab õppekava haldav valdkond. Loe lähemalt kandideerimisest vabale õppekohale.  

Kui sa kahtled oma valikutes ning soovid rohkem infot oma eriala väljavaadete kohta, siis võid pöörduda karjäärinõustaja poole.

Kui muudan peaeriala või mooduleid, mis saab seni sooritatud ainetest?

Kui sa valid uue eriala, mis sisaldab kas osaliselt või kõiki uusi mooduleid või vahetad mõne seni valitud moodulitest mõne teise vastu, siis:

  • kui selles uues moodulis on aineid, mis on sul juba läbitud ning sa valid uues moodulis selle aine, paigutub aine automaatselt uude valitavasse moodulisse
  • kui läbitud aineid uutes moodulites ei ole, paigutuvad need vabaainete alla.
  • järgmiseks päevaks muutub õppekava täitmise protsent vastavalt uutele valikutele.




Kas saan varasemaid õpinguid ja töökogemust üle kanda?

Õppekava täitmisel võib ülikool arvestada varasemaid õpinguid ja töökogemust vastavalt ÕKE eeskirja lisas 3 kehtestatud varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (VÕTA) tingimustele ja korrale. 

Taotlus ja lisadokumendid tuleb esitada õppekava haldava üksuse (valdkonna, instituudi, teaduskonna, kolledži) VÕTA nõustajale. Kui oled varasemad õpingud või töökogemuse sooritanud väljaspool Tartu Ülikooli, pead esitama ka õpinguid tõendavad dokumendid. Õpinguid tõendavaid dokumente ei pea esitama juhul, kui Tartu Ülikooli õppeinfosüsteemis on õppeaine sooritamine tõendatud.

VÕTA taotlemine võib olla tasuline või tasuta.

Kui varasemaid õpinguid ja/või töökogemust arvestatakse õppekava täitmise osana, sisestatab sinu nõustaja arvestatud õppeaine(d) ja moodul(id) komisjoni otsuse alusel õppeinfosüsteemi vastava mooduli alla ning üle kantud ained lähevad arvesse õppekoormuse arvestamisel ning ka õppetoetuste ja erialastipendiumi taotlemisel.

Lisainfot varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (VÕTA) kohta leiad Tartu Ülikooli välisveebis.

Kui soovid enne VÕTA taotluse esitamist VÕTA asjus nõustamist, siis võta ühendust õppekava VÕTA nõustajaga. Üldiste küsimuste korral võib pöörduda ka vota@ut.ee.


  • No labels