You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 40 Next »

KAVAND – valmimisel tõstame siit ära

Õppeaines toimunud akadeemilise petturluse avastanud õppejõul on kohustus rikkumise puhul teha üliõpilasele hoiatus või raskema rikkumise korral teha komisjonile esildis juhtumi menetlemiseks (ÕKE p 144). Akadeemilise petturluse ja vääritu käitumise kahtlusega juhtumite menetlemiseks on igas valdkonnas või instituudis komisjon. Siia tulevikus link komisjonide lehele veebis.

Soovitame hoiatuse tegemise ja sellega kaasneva mõjutustegevuse sobivuse kahtluse korral konsulteerida kolleegiga (nt teine õppejõud, õppekorralduse spetsialist või õppeprodekaan). Vaata ka lehe lõpus osa "Juhised petturluse korral hoiatuse või muu meetme valimiseks".

Õppejõud valib hoiatusega kaasneva õppijat mõjutava meetme (nt vestlus, hinde alandamine, töö uuesti esitamine).

A teaching staff member who has discovered academic fraud in a course must give a warning to the student in case of violation, or in case of a more serious violation, make a proposal to the committee to process the case (study regulations p 144). There is a committee in each faculty or institute to deal with cases of suspected academic fraud or misconduct. Link PUUDUB.

If in doubt about the appropriateness of giving a warning and the resulting influencing measures, consult a colleague (e.g., another lecturer, specialist of academic affairs or vice-dean for academic affairs). See also "Suggestions to choose between warning or other measure" at the bottom of the page.

The lecturer chooses the action that accompanies the warning (e.g. interview, downgrading, resubmission of paper) to influence the learner.




Kus ma saan hoiatust sisestada?

Vajuta ÕIS-is õppejõu rollis Minu õppeained (1) ja ava vajaliku õppeaine vaade Hinded (2).


Ava õppija nimel (3) vajutades õppija kaart.

Õppija kaardil vajuta Hoiatused juures plussmärki (4).

Where can I compose warning?

In the role of lecturer in SIS open My courses (1) and press Grades (2) at the course the warning is related to.


Open the student card by pressing on student name (3).

To add a warning press plus icon (4) following Warnings.


Mida ma pean hoiatusse kirjutama?

Hoiatuse sisestamise aknas:

  • märgi petturluse liik, üks või mitu
  • sisesta petturluse kirjeldus
  • vali, kes oli hoiatuse tegija, kas õppejõud või komisjon.

Hoiatuse sisestamisel on mitmes kohas abistavad lühijuhised, vajadusel ka viited pikematele juhistele mujal.


Salvesta nupule vajutamise järel on hoiatus õppija kaardil esmalt Loomisel olekus ning nähtav vaid selle loonud õppejõule.


What I must include in warning?

Fill in the form of warning:

  • tick one or more boxes for the type of academic fraud 
  • write a description of the fraud
  • choose, who was the decision-maker of the warning, lecturer or committee

There are some short instructions inside the form you can follow. Or link to website where you can find more detailed suggestions.


After pressing Save you see the status of the warning as Created and it is only visible to the lecturer who created it.


Kuidas ma saan loomisel olevat hoiatust muuta?

Loomisel olekus hoiatust saab muuta ja kustutada. Muudatused saab salvestada või salvestamisest loobumiseks sulge aken. Kustuta nupu vajutamisega kaob loomisel olev hoiatus lõplikult.




How can I edit the warning before activating it?

As long as the status of the warning is Created, it is possible to edit or delete it. You can save changes you have made or just exit the window without saving. When you decide not to give a warning, press Delete and it completely disappears.




Kuidas ma saan valmis hoiatust aktiveerida?

Kui hoiatus on lõplikult valmis, peab selle aktiveerima, vajuta nuppu Aktiveeri.

Hoiatuse aktiveerimisel saab õppija selle kohta automaatkirja.

Hoiatust ja üliõpilase seletuskirja on õigus näha akadeemilise petturluse juhtumitega tegeleva komisjoni liikmetel ja teistel asjassepuutuvatel ülikooli töötajatel (lisaks õppijale eelkõige aine õppejõud, programmijuht, õppekorraldusspetsialist).


How can I activate the warning?

After composing a warning you have to activate it by pressing Activate to bring it to effect.

When activated an e-mail is sent to the student about the warning.

The warning and the student’s explanatory statement can be seen by the members of the board dealing with cases of academic fraud and other university staff members concerned (in addition to the learner, primarily the lecturer of the course, the programme director, the specialist of academic affairs).


Kuidas ma saan aktiveeritud hoiatust tühistada?

Aktiveeritud hoiatust saab õppejõu enda otsusel või komisjoni ettepanekul tühistada.

Selleks vajuta aktiveeritud hoiatuse avatud aknas nuppu Tühista. Üldjuhul saab hoiatuse tühistada selle aktiveerinud õppejõud. Tühistatud hoiatus ÕISis enam nähtav pole ja kaotab kehtivuse. Õppija saab automaatkirja hoiatuse tühistamise kohta.

How can I cancel activated warning?

The warning can be lifted by a decision of the lecturer or if the committee has made such a proposal.

Open the warning window and press Cancel. As a rule, a warning can be cancelled by the lecturer who activated it. The cancelled warning is no longer visible in the SIS and will expire. An e-mail is sent to the student about cancelling.

Juhised petturluse korral hoiatuse või muu meetme valimiseks

Korduv petturlus on üldjuhul suurem rikkumine ja võib vajada mitmenda hoiatuse asemel noomitust, kuid oleneb petturluse iseloomust ja ulatusest.

Urmas küsis 28.02.22 järgneva teksti kasutamiseks õigusteaduskonna (A. Värv, G. Tavits) luba, vastust veel pole.
https://oigus.ut.ee/et/sisu/valdi-akadeemilist-petturlust


Kasutas mittelubatud materjali

Kirjeldus/näide

Kuna õpiväljundite hindamisel (nt eksam, arvestus, kontrolltöö, iseseisev töö) võib kasutada üksnes aine õppejõu või eksamineerija poolt sõnaselgelt lubatud materjale, tuleks üliõpilasel kahtluse korral pöörduda enne hindamise algust materjali kasutamise lubatavuse täpsustamiseks aine õppejõu või eksamineerija poole.

Kui õpiväljundite hindamisel on lubatud kasutada õigusakte, siis vaikimisi on lubatud üksnes selliste õigusaktide kasutamine, kus puuduvad juurdekirjutused (st mis tahes tekst, mis pole õigusakti osaks, samuti normide vaheliste seoste loomine joonte, sümbolite, värvide vms abil, on keelatud).

Kui õpiväljundite hindamisel pole materjalide kasutamine keelatud, siis tuleks kõik materjalid jätta kotti, mitte aga jätta neid käeulatusse.

Soovitused

Teha hoiatus + paluda töö abimaterjalideta uuesti sooritada, alandada hinnet, vms.


Küsis ja tarvitas lubamatult kaaslase abi

Kirjeldus/näide

Teadmiste lubamatu vahetamine ei hõlma üksnes teise üliõpilase pealt mahakirjutamist või küsimist. Ka see üliõpilane, kes võimaldab kaasüliõpilasel – nt oma töö pealt – maha kirjutada või ütleb talle ette (nii suuliselt, kirjalikult kui tehnilise vahendi abil), paneb toime akadeemilise petturluse. Vältimaks asjatuid üleelamisi ja eksami-arvestuse luhtumist, on üliõpilastel mõistlik õpiväljundite hindamise ajal igasugusest omavahelisest suhtlemisest hoiduda. Edasilükkamatute küsimuste korral tuleks pöörduda aine õppejõu või eksamineerija poole. Ka neil juhtudel, kui õpitulemuste hindamine ei toimu eksamineerija järelevalve all, vaid on antud kodutöö, lähtutakse vaikimisi eeldusest, et üliõpilane on koostanud hindamiseks esitatud töö iseseisvalt. Üliõpilastevaheline koostöö hindamisele esitatava töö koostamisel on lubatud üksnes siis, kui aine õppejõud on selleks selgesõnalise juhise andnud. Vastasel juhul paneb akadeemilise petturluse toime nii üliõpilane, kes kasutab lubamatus vormis teise üliõpilase teadmisi (nt esitab kaasüliõpilase abiga koostatud kodutöö) kui ka see üliõpilane, kes seda võimalust pakub (nt annab kaasüliõpilasele tutvumiseks enda samateemalise kodutöö).

Soovitused


Vahetas lubamatult teadmisi

Kirjeldus/näide

Ka see üliõpilane, kes võimaldab kaasüliõpilasel – nt oma töö pealt – maha kirjutada või ütleb talle ette (nii suuliselt, kirjalikult kui tehnilise vahendi abil), paneb toime akadeemilise petturluse. Vältimaks asjatuid üleelamisi ja eksami-arvestuse luhtumist, on üliõpilastel mõistlik õpiväljundite hindamise ajal igasugusest omavahelisest suhtlemisest hoiduda.

Soovitused


Osales lubamatult teise õppija hindamisel

Kirjeldus/näide

Eksamile või arvestusele tulles peab üliõpilasel kaasas olema isikut tõendav dokument, sest eksamineerijal on õigus kontrollida üliõpilase isikusamasust. Ka teisele üliõpilasele iseseisvaks sooritamiseks antud hindamisele kuuluva kodutöö tegemisel sisulise abi osutamine on akadeemiline petturlus.

Soovitused

Kui osales eksamil teise isikuna – teha esildis noomituse tegemiseks.


Esitas võõra töö või ei viidanud nõuetele vastavalt

Kirjeldus/näide

Loomevargus ehk plagiaat on väga tõsine eksimus, mille vältimiseks on vaja endale selgeks teha, kuidas tuleb teiste autorite mõtteid ja saavutusi vormistada oma töös nii, et need ei oleks üliõpilase teksti põhjal omistatavad talle endale. Loomevargusega on tegemist ka juhul, kui jäetakse osundamata võõrastele materjalidele, mille juures pole autorit nimetatud (nt kohtulahendid, võrguentsüklopeediad jms). Kui võõra töö kogemata enda nime all esitamist on raske ette kujutada, siis teiste autorite töödest pärinevate originaalsete terminite, lausete, lõikude, piltide, tabelite, andmete või muude osade kasutamine võib kaasa tuua plagiaadisüüdistuse ka pelgalt põhjusel, et üliõpilane on jätnud vajaliku viite kas puudulike teadmiste, hooletuse või ajapuuduse tõttu korrektselt vormistamata. Loomevarguse keeld puudutab kõiki kirjalikke üliõpilastöid, kuid ka suulise ettekande esitamisel tuleb oma mõtteid, ideid ja avastusi teiste autorite omadest selgelt eristada.

Soovitused


Esitas lubamatult iseenda töö uuesti

Kirjeldus/näide

Õppekavad ja õppeained on üles ehitatud nii, et üliõpilane omandab igas õppeaines uusi teadmisi ja oskusi. Ainepunktid kajastavad töö ajalist mahtu, mille üliõpilane on aine omandamiseks kulutanud. Kui üliõpilane pole uute teadmiste omandamiseks pingutust teinud, ei ole ta õppeaine läbimiseks vajaliku töö tegemise eest omistatavaid ainepunkte välja teeninud. Näiteks peab üliõpilane, kes soovib täita mitu õppekava (nt läbida õigusteaduse ja majandusteaduse magistriõppe), kaitsma sisult erinevad lõputööd. Ka ainsa õppekava läbimisel ei tohi esitada hindamiseks tööd, mille eest on varem teises õppeaines ainepunkte saadud.

Soovitused


Suggestions to choose between warning or other measure


TABELI KUJUL ON KOHMAKAS, PROOVIDA ESITADA TEKSTINA

Type of fraudExample/descriprionSuggestions
used impermissible materials

asked for and used impermissible help by fellow learners

impermissible exchange of knowledge 

participated impermissibly in other learner’s assessment 

submitted another person’s work or did not refer to sources as required

impermissibly submitted his/her own work once again

  • No labels