Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Veebikeskkonnas töötavate programmide korral toimub suhtlemine kasutaja ja infosüsteemi vahel spetsiaalsete sisestusvahendite (sisestusväli, nupud jms) kaudu. Andmete sisestamise, nuppudele vajutamise jms järel annab infosüsteem kasutajale automaatset tagasisidet, st teavitab või hoiatab kasutajat teatud juhtudel (nt kohustuslikud väljad on täitmata, samad andmed on juba lisatud vms).

Järgnevalt on selgitatud lühidalt sisestusvahendite ja automaatse tagasiside toimimispõhimõtteid.

#Hüperlink
#Hüpikaken
#Märkeruut
#Nupp
#Raadionupp
#Rippmenüü
#Sisestusväli
#Teavitustekstid
#Veateated

...

Hüperlink ehk lühidalt link (vt joonis) on viide, mis võimaldab liikuda ühelt sisendvormilt või aruandelt teisele. Hüperlingid on kirjutatud sinise tekstiga ja alla kriipsutatud. Nt vajutades joonisel kujutatud 11/12 S ainekava lingile, avaneb selle ainekava vaatamise vorm.

Image Removed

...

Hüpikaken

...

Hüpikaken ehk pop-up aken (vt joonis) ilmub ekraanile pärast mingit kasutajapoolset toimingut (nt teatud lingile või nupule vajutamist). Lugege hoolikalt, mis on hüpikaknasse kirjutatud ja tehke vastavalt sellele valik (Sobib (OK) või Loobu (Cancel)).

Image Removed

...

Märkeruut

Märkeruut (vt joonis) on mõeldud teatud omaduse või parameetri valimiseks. Märkeruudu kõrval on kirjas ka seda omadust või parameetrit iseloomustav nimetus. Kui soovite, et mingit omadust võetaks arvesse (nt otsingutingimusena) täitke märkeruut sellele vajutades. Võimalik on täita ka mitu märkeruutu ehk valida mitut omadust.

Järgneval joonisel on võimalik märkeruutu täites anda märku, millist liiki tunde üksuse ainete tundide hulgast otsida. Täidetud on märkeruut tunni liigi konsultatsioon juures, seega otsitakse tundide hulgast ainult konsultatsioone.

Image Removed

...

Nupp

Nupp (vt joonis) on vahend teatud tegevuse käivitamiseks.

Image Removed

Nupule on tavaliselt kirjutatud tekst, mis iseloomustab käivitatavat tegevust. Nt nupule Otsi vajutades on võimalik käivitada otsing.

Nupu nimetus ei pruugi aga alati anda selgelt märku, milleks see mõeldud on. Sellisel juhul avaneb kursoriga nupule liikudes selgitav tekst (vt joonis), n-ö vihje, milleks nupp mõeldud on. Nt järgmisel joonisel on kujutatud olukorda, mil kursori viimise järel nupule Tühista kinnitus ilmub vihje Vii ainekava sisekasutuses olekusse. See tähendab, et nupule vajutamise järel on võimalik viia kinnitatud ainekava sisekasutusse.

Image Removed

Vastava tegevuse käivitamiseks liikuge kursoriga nupule ja vajutage sellele.

...

Raadionupp

Raadionupud (vt joonis) tähistavad omaduse või parameetri väärtuste rühma, mille hulgast saab korraga valida ainult ühe väärtuse. Valitud väärtuse märkimise tunnuseks on ringi sees olev punkt.  Näites kujutatud valiku korral koostatakse väljund õppejõududest, kes on ainekavas, aga mitte aine tunnis. ÕISis ongi raadionupud enamasti kasutusel sobiva väljundi valimiseks.

Image Removed

...

Rippmenüü

Rippmenüü (vt joonis) on allpoole avanev menüü, millest vaikimisi on näha ainult üks rida ning milles etteantud alternatiivsete väärtuste hulgast saab määrata otsingut kitsendavad tingimused. Rippmenüü kohta näidatakse määratava väärtuse nimetuse välja (nt Teaduskond/asutus) ja rippmenüüd, millest saab vastava väärtuse määrata.

Rippmenüüst väärtuse määramiseks avage esmalt rippmenüü sellel korra vajutades, seejärel liikuge kursoriga sobivale valikule (valitav väärtus eristub teise värviga, vt joonist) ja vajutage sellele.

Image Removed

Rippmenüü abil on võimalik ka andmeid lisada (vt joonis). Sellisel juhul lisandub see rippmenüüs olev väärtus, millele kursoriga liigute andmete lisamise või muutmise vormile.

Image Removed

...

Sisestusväli

Sisestusväli koosneb kahest osast: sisestusvälja nimest (joonisel p 1) ja väärtuse lahtrist (joonisel p 2). Sisestusvälja nimi on tekst, mis selgitab sisestatava väärtuse sisu. Väärtuse lahter on ette nähtud välja väärtuse sisestamiseks. Sisestusväljad on kasutusel nii andmete otsingul kui ka uute andmete sisestamisel.

Image Removed

Igale andmeväljale on määratud kindel tüüp (näiteks numbriväli, tekstiväli, kuupäevaväli). Juhul kui üritatakse sisestada vale tüüpi väärtust, väljastab programm vastava hoiatusteksti ning andmeid ei salvestata. Nt kuupäeva väljale ei tohi sisestad tähti ja kuupäeva formaat peab olema kujul PP.KK.AAAA, PPKKAAAA või PPKKAA. Kui kuupäev on sisestatud kuidagi teisiti, kuvatakse ekraanile hüpikaken teatega Kuupäev peab olema ühel kujudest: PP.KK.AAAA, PPKKAAAA või PPKKAA.

...

Teavitustekstid

Teavitustekstid on programmi poolt ekraanile väljastatud teateid, mille eesmärgiks on kasutajate tähelepanu olulisele informatsioonile juhtida või märku anda, et toimingut pole võimalik jätkata enne, kui teate põhjustanud tingimusi on muudetud (nt kasutajale lisatud vastavad õigused vms). Enamasti kuvatakse need tekstid punast värvi kirjaga.

Ühed teavitustekstid on sellised, mis informeerivad kasutajat, kuid ei takista tal tegevust jätkata. Nt järgmisel joonisel on teade, mis annab märku, et valitud ruum on sisestatud kellaajal hõivatud. See teade informeerib kasutajat ruumi hõivatusest, kuid ei takista tal samasse ruumi tundi lisada, sest teatud olukordades on mitme tunni samasse ruumi lisamine vajalik.

Image Removed

Teised teavitustekstid on sellised, mis informeerivad kasutajat olukorrast, mille tõttu pole võimalik enam tegevusi jätkata. Nt järgmisel joonisel on kujutatud teadet, mis annab märkus sellest, et ainekava on määratud küll veebipõhiseks, kui aine kodulehte pole sisestatud. Seni, kuni kohustuslikku kodulehte pole sisestatud või ainekava määratud aineks, mida ei õpetata veebipõhiselt, kuvatakse seda teadet ja ainekava ei ole võimalik salvestada.

Image Removed

...

Veateated

...

Children Display