Siin lehel olevad juhendid:






Kuidas ma aru saan, kas mul on valikud tehtud?

Kui sinu Valikud õppekavas vaates on punase kirjaga hoiatus Moodulite valik ei ole tehtud! (joonisel), siis ei ole sul eriala valikud tehtud.

Kui läbitud õppeained, mis kuuluvad sinu õppekavas kohustusliku mooduli alla (joonisel p 1) on kuvatud Õppekavasse mittekuuluvad ained plokis (joonisel p 2), siis on sul õppeained valimata.

Selleks, et oma valikuid teha, pead valima moodulid ja õppeained ning need valikud salvestama.

Kui sul on Õppekavasse mittekuuluvad ained all on õppeained, mis ei kuulu sinu õppekavasse, siis palu oma õppekorralduse spetsialistil need ained liigutada Vabaained moodlisse.




Kuidas saan valida peaeriala?

Õppekava võib olla üles ehitatud ühest (kohustuslik) või mitmest (valitavast) erialast. Nt Klassiõpetaja integreeritud BA ja MA õppekavas on valida I ja II kooliastme inglise keele õpetaja ja Põhikooli käsitöö, kodunduse ja kunstiõpetuse õpetaja eriala vahel. Ajaloo MA õppekavas on valida 7 eriala vahel: ajalugu, arheoloogia, arhiivindus, kunstiajalugu ning ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja. 

Juhul, kui õppekava moodulite lehel on mitu eriala plokki, siis võib olla vajalik teha nende hulgast valikuid.

Õppekava valikute vormile liikumiseks vajuta vasakul Minu asjad menüü plokis lingile Valikud õppekavas (joonisel). 

Valikud õppekavas vaates vajuta nupule "Vali peaeriala" (joonisel).

Kui sinu õppekavas on ainult üks eriala, siis veendu, et sinu eriala ees olev raadionupp on valitud (joonisel p 1) ning vajuta Salvesta (joonisel p 2). 

Kui sinu õppekava sisaldab mitu eriala (näiteks keeleteaduse õppekavas on valida järgmiste erialade vahel: keeleteadus ja eesti keel, fennougristika ja arvutilingvistika), siis tee oma valik vajutades soovitud eriala ees oleval raadionupul (joonisel p 1) ning vajuta Salvesta (joonisel p 2).




Kuidas saan valida mooduleid?

Moodulid võivad olla kohustuslikud või valitavad. Valikuid ei saa teha moodulite puhul, mis on sinu õppekava versioonis märgitud kohustuslikeks. Moodulite valikuvõimalused on määratud õppekava versioonis.

Rakenduskõrgharidus-, magistri- ning klassiõpetaja bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekavad

Rakenduskõrgharidus-, magistri- ning klassiõpetaja bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekavas on mooduleid võimalik valida juhul, kui õppekavva kuulub valitavaid mooduleid. Kui õppekavas on valitavaid mooduleid, saad nendest valida sulle sobivad. Valikud tuleb salvestada.

Kui rakenduskõrgharidus-, magistri- ning klassiõpetaja bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekavas on valitavaid mooduleid, tuleb moodulite valik teha esimese semestri lõpuks

Moodulite valimiseks Valikud õppekavas vaates vajuta nupule Peaeriala valikud (joonisel).


Kohustuslikud moodulid ja alammoodulid on vaikimisi valitud (tähistatud halli märkeruuduga) ja nendest ei ole võimalik loobuda (joonisel p 1). Kui moodul  või alammoodul on valitav, saad nende vahel valida sobiva (joonisel p 2). Kui valikud on tehtud, vajuta Salvesta (joonisel p 3).

Arstiteaduse, hambaarstiteaduse ja proviisori integreeritud õppekavad

Valikud õppekavas vaates vajuta nupule Peaeriala valikud (joonisel).

Arsti-, hambaarsti- ja proviisoriõppes on kõik moodulid kohustuslikud ja Valikud õppekavas vaates vaikimisi tähistatud (joonisel). 

 




Kuidas saan valida õppeaineid?

Rakenduskõrgharidus-, magistri- ning klassiõpetaja bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekava

Valikud õppekavas vaates vajuta nupule Peaeriala valikud (joonisel).

Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahus või vähem õppeaineid, siis valitakse automaatselt ka õppeained (joonisel p 1).  Kui moodulisse kuulub mooduli kogumahust suuremas mahus õppeaineid siis saad valida mooduli mahus õppeained oma soovi järgi (joonisel p 2 ja p 3). Valikute salvestamiseks vajuta Salvesta. 

Oma valikuid saad alati muuta liikudes Peaeriala valikud vaatesse.

Arstiteaduse, hambaarstiteaduse ja proviisori integreeritud õppekavad

Nendel õppekavadel on võimalik aineid valida vaid Valikainete ja Vabaainete moodulis.

Valikud õppekavas vaates vajuta nupule Peaeriala valikud (joonisel).

Moodulis, kus on mooduli kogumahust suuremas mahus õppeaineid, saad valida mooduli mahus õppeained oma soovi järgi (joonisel p 1 ja p 2). Valikute salvestamiseks vajuta Salvesta. 




Kuidas valida vabaaineid?

Vabaaineid saad valida kõikide ülikoolis loetavate ainete seast, millel ei ole piiranguid. Vabaainete valimiseks ei pea sa midagi Õppekava valikutes tegema. Kui oled leidnud endale sobiva vabaaine, registreeri end ainele ning selle läbimisel paigutub see automaatselt vabaainete moodulisse. Kui seda ei juhtu, võta ühendust oma õppekorralduse spetsialistiga, kes paigutab aine õigesse moodulisse.

Kõik valitud õppeained, mis ei kuulu või ei ole määratud valitud moodulitesse, liigituvad vabaaineteks.




Kas saan tehtud valikuid muuta?

Eriala valikut saad muuta Valikud õppekavas vaates vajutades nupue Vali peaeriala (joonisel).

Avaneb peaeriala valikute aken, kus märgi teine peaeriala (joonisel p 1) ning seejärel Salvesta (joonisel p 2).

Mooduli ja õppeaine valikuid saad muuta Valikud õppekavas vaates vajutades nupule Peaeriala valikud (joonisel).


Kui muudan eriala või mooduleid, mis saab seni sooritatud ainetest?

Kui sa valid uue eriala, mis sisaldab kas osaliselt või kõiki uusi mooduleid või vahetad mõne seni valitud moodulitest mõne teise vastu, siis:

  • kui selles uues moodulis on aineid, mis on sul juba läbitud ning sa valid uues moodulis selle aine, paigutub aine automaatselt uude valitavasse moodulisse
  • kui läbitud aineid uutes moodulites ei ole, paigutuvad need vabaainete alla.
  • järgmiseks päevaks muutub õppekava täitmise protsent vastavalt uutele valikutele.




Kui kaua saan valikuid muuta?

Valikuid saad muuta kogu õpiaja jooksul. Kuid pane tähele, et pärast muudatusi pead olema suuteline täitma oma õppekava ettenähtud ajaks. Küsi nõu oma õppekorralduse spetsialistilt või programmijuhilt.




Kuidas vahetada eriala või õppekava?

Kui sa soovid eriala vahetada teise, oma õppekavas oleva eriala vastu vt Kas saan tehtud valikuid muuta? Eriala valikul aitab sind ka sinu õppekorralduse spetisalist.

Oma õppekorralduse spetsialisti kontaktandmed leiad ÕIS2 sisse logides tingimused ja tugi lehel ning Profiili all olevas Õppeinfo vaates.


Kui sa aga soovid peaerial vahetada teises õppekavas pakutava peaeriala vastu, tuleb sul vahetada õppekava. 

Õppekava vahetamiseks on kaks võimalust:

  • ülikooli uuesti sisse astuda. Uuesti sisseastumine tähendab õpingute alustamist otsast peale. Sisseastumiseks tuleb esitada soovitud õppekavale kandideerimisavaldus, täita vastavaks õppeaastaks õppekavale kehtestatud vastuvõtutingimused ning osutuda vastuvõetuks. Loe lähemalt teist korda sisseastumisest.
  • kandideerida õpingute jooksul soovitud õppekava vabale õppekohale, kui varasemad õpingud sobivad uude õppekavva ja vaba õppekoht on olemas. Kandideerimise tingimused kehtestab õppekava haldav valdkond. Loe lähemalt kandideerimisest vabale õppekohale.  


Kui sa kahtled oma valikutes ning soovid rohkem infot oma eriala väljavaadete kohta, siis võid pöörduda karjäärinõustaja poole.


  • No labels