Page tree

Tartu Ülikooli IT viki

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 3 Next »

Listide lehelt leiad järgmised juhendid:

Tartu Ülikooli postiloenditeenus

Postiloend (mailinglist, list, jne) on e-posti aadresside kogum, mille kaudu on sarnaste huvidega inimestel võimalik suhelda e-posti vahendusel.

Ühte arvutisse luuakse nimekiri mingil teemal vestlemisest huvitatud inimeste e-posti aadressidest ja sellele nimekirjale antakse omakorda e-posti aadress.

Kui üks postiloendi liige saadab postiloendi aadressil kirja, siis saadetakse see automaatselt edasi kõigile postiloendi nimekirjas olevatele e-posti aadressidele ehk postiloendi tellijatele.

Kui keegi tellijatest soovib saadetud kirja kohta midagi öelda, saadab ta vastuse postiloendi aadressile ja see saadetakse jällegi kõigile vastava postiloendi tellijatele. Tekib omamoodi elektronkonverents.

Kuidas tellida endale postiloendit ehk listi?

Postiloenditeenusega suhtlemiseks pöörduge SYMPA avalehele.

Seal saab vaadata olemasolevate avalike postiloendite nimekirja, otsida mõnda konkreetset postiloendit ja teha nendega liitumise avaldusi.

Sõltuvalt soovitud postiloendi seadistustest registreeritakse teid automaatselt postiloendi tellijate nimekirja või saadetakse kiri postiloendi omanikule, kes teid siis nõusoleku korral ise tellijate nimekirja lisab.

Mida tuleks silmas pidada postiloenditesse ehk listidesse kirjutamisel?

Listidesse kirjutamisel kehtivad üldised viisakusreeglid ja interneti etikett. Lisaks sellele võib listi omanik olla kehtestanud lisareegleid, mis tavaliselt saadetakse automaatselt e-posti aadressile vahetult pärast postiloendi tellijate nimekirja sattumist.

Postiloendisse saadetava kirja suurusele on listiomaniku poolt määratud ülempiir (vaikimisi 5MB).

Failide saatmisel e-postiga tuleks järgida tava mitte lisada kirjale suuri faile, vaid riputada need üles internetti ning e-postiga saata vaid viide failidele.

Sama kirja saab saata kuni 3 erinevasse listi korraga. Ristpostitamise piirang tuleneb sellest, et paljud inimesed võivad olla mitme postiloendi tellijad ja sama info jõuaks nendeni erinevate postiloendite kaudu palju kordi, risustades asjatult postkasti.

Kuidas saab kasutada postiloenditeenuse muid võimalusi ?

Postiloenditeenuse ülejäänud võimaluste (tellitud listide arhiivi lugemine, oma listi loomine, selle haldamine, listi tellimise lõpetamine jm) kasutamiseks peate ennast identifitseerima. See toimub teie e-posti aadressi ja parooli kaudu, mida on võimalik sisestada SYMPA avalehelt.

SYMPA parool ei ole sama, mis teile anti koos Tartu Ülikooli arvutivõrgu kasutajatunnusega. SYMPA parooli saamiseks tuleb SYMPA lehe allosas vajutada nupule "Saatke mulle parool", mille kaudu süsteem saadab teie poolt sisestatud meiliaadressile parooli.

Pärast identifitseerimist ilmuvad SYMPA veebilehe ülaserva mõned uued nupukesed, mille alt saab siis vaadata endale tellitud postiloendite arhiive, täita avaldust uue postiloendi loomiseks ja seda administreerida, samuti listi tellimist lõpetada. Lugeda pakutakse ka lisainfot ja abi SYMPA kasutamise kohta.

Mida tuleks silmas pidada avalduse täitmisel uue listi loomiseks?

Kõige olulisem on välja mõelda listi nimi, järgides postiloendi nime soovituslike kujude reegleid. Kasutada ei saa täpitähti ja suuri tähti, samuti mitte tühikuid.

Avaldusvormi listinime lahtrisse tuleb kirjutada ainult listi nimi ilma lõputa @lists.ut.ee.

Listi kommentaarirea lahtrisse kirjutage võimalikult lühidalt ja konkreetselt, kellele ja milleks antud list mõeldud on.

Akronüümi lahtrisse kirjutage lühend, mida soovite listi saadetavate kirjade Subject rea lisandiks. Seda kasutatakse listi kirjade eristamiseks muude kirjade hulgast tellija postkastis.

Avalik listiarhiiv tähendab, et arhiivi saavad lugeda kõik, ka need, kes pole antud listi tellijad ehk liikmed. Mitteavalik tähendab seda, et arhiivile pääsevad ligi vaid antud listi liikmed.

Listiga vabalt liitumine tähendab, et liitumissoov täidetakse automaatselt ja listiomanikule antakse sellest e-posti teel teada. Selle vastandiks on liitumisavalduse automaatne edastamine listi omanikule, kes selle läbi vaatab ning kas rahuldab või tagasi lükkab.

Kui valite variandi, et listi saab kirjutada ainult listiga liitunu, ei saa need, kes pole liitunud, sellesse listi kirju saata. See valik on hea rämpsposti eemalhoidmiseks postiloendist. Samas võtab see jällegi ära võimaluse kõigil soovijatel ilma eelneva liitumiseta listi kirjutada.

Hiljem, kui list on tehtud, saab selle seadeid veel mitut eri moodi ümber sättida, kui peaks selguma, et kõik ei saanud päris soovitu kohaselt.

Avalduse täitmiseks ei pea kasutama SYMPA veebiliidest. Seda saab teha ka täites avalduse järgmisel veebilehel või saates kirja aadressile listmaster@lists.ut.ee.

Postiloendi administreerimine

Oma listide haldamiseks tuleb SYMPA keskkonnas ennast alati ära identifitseerida e-posti aadressi ja SYMPA poolt saadetud parooliga.

Nupukese "Minu listid" alt leiate nii endale tellitud postiloendid, kui need, mille omanikud ise olete.

Soovitud listi nime peale vajutades avaneb menüü, mille alt "Listi haldamine" võimaldab muuta antud postiloendi seadeid.

Postiloend on juba selle tekitamisel ära seadistatud, nii et seda ei ole vaja ilmtingimata muuta. Olulisemad seaded, millele tuleks tähelepanu pöörata on järgmised:

Kes võib listiga liituda

Valdavalt eelistatakse, et kõik saavad liituda listiomanikult luba küsides.

Omanik

Listi omanik saab lisada ka teise samaväärsete privileegidega omaniku. Uus omanik võib näiteks vana omaniku eemaldada. Nii saab vahetada postiloendi omanikku.

Kes võib kirju saata

Valdavalt kasutatakse varianti "Ainult listi liikmetele".

Kui on vaja, et ka teised saaksid kirju saata, oleks sobivam panna "Modereeritud, lubatud ainult listi liikmetele". See tähendab, et listi liikmete kirjad lähevad kohe listi. Mitte listi liikmete kirjad tuleb modereerida ehk kellegi poolt üle vaadata ja siis kas listi suunata või kustutada. Selleks on vaja allpool sisestada moderaatori e-posti aadress ja nimi. Modereerida saab nupukese "Modereerimine" alt.

Teemarea märgistamine

See on lühend või sõna, mis lisatakse listi saadetavate kirjade Subject reale.

Pärast listi seadete muutmise lõpetamist tuleb vajutada lehe allosas asuvale nupule "Uuenda", alles pärast seda salvestatakse muudatused.

Sagedamini esinevad probleemid postiloenditeenuse kasutamisel

SYMPA teatab: "Sinu kirja saatmisest aadressile keelduti. Seetõttu saadan kirja sulle tagasi."

Väga suure tõenäosusega ei ole e-postiaadress, millelt te kirja välja saatsite, antud postiloendi tellijate nimekirjas.

Selline olukord võib juhtuda, kui teil on mitu e-posti aadressi, kuid ainult üks nendest on listi tellija ja kiri saadetakse listi kogemata valelt aadressilt.

Vahel esineb ka olukordi, kus e-posti aadressi kuju on mingil põhjusel muutunud või muudetud, näiteks aadressist kasutaja@ut.ee on saanud Eesnimi.Perenimi@ut.ee. Sellisel puhul tavalised kirjad liiguvad endiselt, kuid postiloenditeenus teeb jäigalt vahet postiaadressi täpsel kujul ega aktsepteeri aadressi muutumist.

Sellisel juhul tuleb vanalt aadressilt postiloendi tellimine tühistada ning tellida uuesti uuelt aadressilt.

Avalduse täitmisel uue listi loomiseks kirjutatakse listinime lahtrisse nimele otsa lists.ut.ee ja saadakse veateade.

Listi nimi on see osa aadressist, mis asub enne @-märki.

Te ei näe oma liste "Minu listide" nimekirjas.

Tõenäoliselt olete postiloendi seadetes midagi valesti teinud, võtke ühendust listmasteriga.

Listiserveriga on võimalik suhelda ka otse e-posti vahendusel.

Soovitud listi saab näiteks tellida, saates kirja aadressile sympa@lists.ut.ee. Kirja Subject rida tuleb jätta tühjaks ning kirja esimesele reale kirjutada: subscribe listinimi ning siis kiri ära saata.

Samamoodi saab end listist eemaldada korraldusega: unsubscribe listinimi.

Lisainfot postiloenditeenusega seotud küsimuste kohta saab lugeda postiloenditeenuse lehelt.

Postiloenditeenusega seotud probleemide korral soovitame saata kirja listserveri administraatorile aadressil listmaster@lists.ut.ee.

  • No labels

This page has no comments.