ÕISi info ja abi avalikule kasutajale
ÕISi info ja abi õppijale
ÕISi info ja abi õppejõule
ÕISi info ja abi programmijuhile
Juhend on täiendamisel!
Kõikide ülikooli tasemeõppe üliõpilaste kehtivatele õppekohtadele (ca 15 000) kohta tehakse iga semestri esimese kuu jooksul hüvitamisotsus (edaspidi: otsus), mis ütleb, kas vaja on puuduolevate EAP-de või tasulisel õppekohal õppekulusid hüvitada või mitte ning hüvitamise korral tuvastatakse arve väljastamiseks vajalik arve sisu.
Seni õppeosakonnas Exceli vahendusel tehtavat otsuse tegemise protsessi toetab alates 2024/25 õppeaastast ÕIS2-s hüvitamisotsuste- ja arvete moodul, milles otsuse tegemise perioodil igaöiselt:
Hüvitamist nõudva otsuse korral on võimalik uues lahenduses vormistada vastavate õppekohtade kohta (ca 2000 semestris) ülikooli poolt esitatavaks arveks vajalik eeltöö, kus üliõpilase õppekoha ja maksja andmed ning arve sisu (ühik, ühiku hind ja arve summa) on eeltäidetud ning pärast selle kontrollimist ja vajaduse korral täiendamist õppekorralduse spetsialistide poolt on võimalik suunata see raamatupidajatele arve koostamiseks ja väljastamiseks.
Loodud lahenduse eesmärgiks on vähendada käsitööd otsuste ja nendega seotud arvete andmete sisestamisel, kogumisel ja kontrollimisel kiirendades nii seotud protsesse kui tagades aja- ja asjakohase info, mis on vajalik üliõpilastele toe pakkumiseks. Samuti on see oluline eeltöö, et tulevikus liikuda kõnealuste protsesside korral veelgi suurema automatiseerituse poole.
Õppekavas nõustajana kirjas olevad ÕKS-id saavad automaatselt õiguse näha oma õppekava üliõpilaste õppekohti, otsuseid ja arveid. Instituutide/kolledžite ja valdkonna taseme andmete nägemiseks tuleb õigused küsida ÕIS-i kasutajatoe poole pöördudes.
Mooduli hüvitamisotsuste alajaotuses saavad peakasutaja ja ÕKS-id oma skoobi (õppekava, instituut või kolledž, valdkond) ulatuses:
Lisaks saab peakasutaja õppekohtadele lisada manuaalselt otsuseid (2 nädalat enne otsuste arvutamise perioodi) ja automaatselt tehtud otsuseid manuaalselt koos põhjendusega muuta.
Arvete alajaotuses saavad peakasutaja ja ÕKS-id oma skoobi (õppekava, instituut või kolledž, valdkond) ulatuses otsuse põhjal loodud arveid:
2 nädalat enne septembrit ja veebruari arhiveeritakse käesoleva semestri õppekohad koos otsustega ning hakatakse igaöiselt uuendama õppekohtade andmeid. Sel perioodil on võimalik otsuste alajaotusest otsida üliõpilasi nende õppekohtadega ning kontrollida tasuta üliõpilaste puhul nende hüvitamise mahtu. Samuti saab peakasutaja sel perioodil hakata märkima otsuseid mida moodul automaatselt ei tee (nt "Hüvitamisest vabastatud: lepingu alusel").
Otsuste arvutamise perioodil ehk sügis- ja kevadsemestri esimese kuu (september ja veebruar) jooksul kogub moodul igal varahommikul kokku kõik aktiivsed tasemeõppe õppekohad ja muud otsuseks vajalikud andmed ning arvutab neile eri reeglite (33 põhireeglit) alusel 4 erinevat otsuse liiki:
Otsuse aluseks olevate andmete täienemisel ÕIS-is (VÕTA-d, soodustuste avaldused, eri korraldused vms.) võtab moodul tööpäeva jooksul sisestatud andmed uue otsuse arvutamiseks aluseks järgmisel varahommikul. ÕKS-id saavad oma üliõpilaste otsuseid sel ajal vaadata ja veenduda, kas otsus on õige. Kui otsus pole vaatamata otsuse alusandmetele õige, saab sellest OIS-i kasutajatoele märku anda.
Otsuste "Hüvitab EAP eest" ja "Hüvitab tasulisel kohal" korral saab hakata vastavatele õppekohtadele arveid looma ja neid väljastamiseks raamatupidajatele suunama. Kui arve on loodud, siis järgmisel ööl otsust enam ümber ei arvutata ja õppekohale kinnitatakse selleks semestriks vastav otsus.
Samuti ei arvutata otsust enam ümber pärast 30. septembri ja 28. või 29. veebruari varahommikut ehk vastava semestri otsused kinnitatakse vastava kuupäeva seisuga ning saab EHIS-sse edastada. Vajaduse korral saab pärast seda otsuseid käsitsi muuta mooduli peakasutaja (õppeosakonna töötaja).
Mooduli kasutamiseks tuleb logida ÕIS2-te, veenduda, et olete ÕKS-i rollis (joonisel p 1) ning valida vasakpoolsest menüüst ("ÕKS menüü") ja vastavalt kas "Hüvitamisotsused" või "Arved" (joonisel p 2).