Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Andmete õngitsemine (inglise keeles phishing) on petuskeem, mille eesmärk on meelitada arvutikasutajatelt välja juurdepääsuandmeid, paroole, krediitkaardinumbreid ja muud tundlikku informatsiooni. Üldiselt jõuavad petturite andmepüügikatsed kasutajateni meili teel või e-kirjas olevate veebilinkide kaudu, mis võivad välja näha väga tõetruud ja sarnased reaalsete veebilehtedega. Näiteks saadetakse e-kiri sisuga, et teie postkasti maht on täis ja juurdepääsu säilitamiseks tuleb kuskile vajutada.

Tartu Ülikool ei küsi kunagi Teie paroole meili teel!

Näiteid andmepüügikatsetest (veebilehed ja e-kirjad):

Kuidas ära tunda andmepüügikirju?

  • Ebakõlad. E-kiri meiliaadress pole tulnud @ut.ee aadressilt või sõnum on saadetud salakoopiana. Tartu Ülikoolis tehtavad suuremad muudatused on aga alati kooskõlastatud ja kindlasti saab nende kohta lugeda TÜ siseveebist.
  • Kahtlased lingid. Veebileht ei ole Tartu Ülikooli oma ehk lingid ei ole ut.ee domeeniga. Samuti ei kasuta veebileht https-protokolli.
  • Õigekirja- ja grammatikavead. Meilisõnum sisaldab on kirja- või keelevigu või on veidralt sõnastatud.

Kuidas käituda, kui olen saanud andmepüügikirja?

Kui olete andnud oma TÜ kasutajakonto parooli ja muud juurdepääsuandmed võõrastele isikutele, tuleb kohe muuta oma TÜ kasutajakonto parooli keskkonnas https://parool.ut.ee/. Kindlasti tuleks vältida parooli ristkasutamist, aga kui Teil on sama parool kasutusel veel kuskil keskkonnas (Gmail, Facebook vms), tuleb see vahetada ka seal! Lisainfo saamiseks ja probleemide korral võtke ühendust arvutiabiga.

Andmepüügipettusest teatamiseks saatke saadud e-kiri edasi aadressil arvutiabi@ut.ee ja soovitatavalt manusena (Forward as Attachment). Selle kohta saab lugeda juhendist Meili saatmine manusena/Send mail as attachment

  • Ärge avage kirju, mis on tulnud tundmatutelt ja kahtlastelt saajatelt.
  • Ärge laadige alla kirjadega kaasas olevaid manuseid;
  • Ärge klõpsake kirjas olevatel veebilinkidel;
  • Ärge kirjale vastake.

Kui miski tundub kahtlane, pöörduge alati arvutiabi poole!