Andmete õngitsemine (inglise keeles phishing) on petuskeem, mille eesmärk on arvutikasutajatelt välja meelitada juurdepääsuandmeid, paroole, krediitkaardinumbreid ja muud tundlikku informatsiooni. Üldiselt jõuavad petturite andmepüügikatsed kasutajateni meili teel või e-kirjas olevate veebilinkide kaudu, mis võivad välja näha väga tõetruud ja sarnased reaalsetele veebilehtedele. Näiteks saadetakse e-kiri sisuga, et teie postkasti maht on täis ja vajutage siia, et juurdepääs säilitada vms.

Tartu Ülikool ei küsi kunagi Teie paroole meili teel!

Näiteid andmepüügikatsetest (veebilehed ja e-kirjad):

Kuidas ära tunda andmepüügikirju?

Kuidas käituda kui olen saanud andmepüügikirja?

Juhul, kui olete andnud oma TÜ kasutajakonto parooli ja muud juurdepääsuandmed võõrastele osapooltele, siis tuleb koheselt muuta oma TÜ kasutajakonto parool keskkonnas: https://parool.ut.ee/. Kindlasti tuleks vältida parooli ristkasutamist ehk kui Teil on sama parool kasutusel veel kuskil keskkonnas (Gmail, Facebook vms), siis tuleb parool vahetada ka seal! Lisainfo ja probleemide korral võtta ühendust Arvutiabiga.


Andmepüügipettusest teatamine: tuleb see e-kiri edasi saata aadressil arvutiabi@ut.ee ja soovitatavalt edasi saata manusena (Forward as Attachment).

Kui miski tundub kahtlane, võite alati Arvutiabist üle küsida!