Page tree

Tartu Ülikooli IT viki

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Listide lehelt leiad järgmised juhendid:

Table of Contents

Listides osalemine

Tartu Ülikooli postiloenditeenus

...

Pärast identifitseerimist ilmuvad SYMPA veebilehe ülaserva mõned uued nupukesed, mille alt saab siis vaadata endale tellitud postiloendite arhiive, täita avaldust uue postiloendi loomiseks ja seda administreerida, samuti listi tellimist lõpetada. Lugeda pakutakse ka lisainfot ja abi SYMPA kasutamise kohta.

...

Listide haldamine

Uue listi loomine

Kõige olulisem on välja mõelda listi nimi, järgides postiloendi nime soovituslike kujude reegleid. Kasutada ei saa täpitähti ja suuri tähti, samuti mitte tühikuid.

...

Avalduse täitmiseks ei pea kasutama SYMPA veebiliidest. Seda saab teha ka täites avalduse järgmisel veebilehel või saates kirja aadressile listmaster@lists.ut.ee.

...

Listi administreerimine

Oma listide haldamiseks tuleb SYMPA keskkonnas ennast alati ära identifitseerida e-posti aadressi ja SYMPA poolt saadetud parooliga.

...

Tõenäoliselt olete postiloendi seadetes midagi valesti teinud, võtke ühendust listmasteriga.

Listiserveriga

...

suhtlemine e-posti vahendusel.

Soovitud listi saab näiteks tellida, saates kirja aadressile sympa@lists.ut.ee. Kirja Subject rida tuleb jätta tühjaks ning kirja esimesele reale kirjutada: subscribe listinimi ning siis kiri ära saata.

Samamoodi saab end listist eemaldada korraldusega: unsubscribe listinimi.

SYMPA juhend tavakasutajale

Postiloenditeenusega suhtlemiseks pöörduge SYMPA kasutajaliidese veebiaadressile

http://lists.ut.ee/wws

Esimese tegevusena seal tuleks lasta oma e-posti aadressile saata parool SYMPA kasutamiseks, kuna suurem osa SYMPA veebiliidese võimalustest nõuab parooliga sisenemist.

NB! Parool ei ole sama, mis teile koos Tartu Ülikooli arvutivõrgu kasutajatunnusega anti.

SYMPA parooli saamiseks tuleb lehe allosas vajutada nupule "Saatke mulle parool", mille alt saadetakse teie poolt sisestatud meiliaadressile parool. See tuleb siis koos meiliaadressiga veebiliidesele sisestada, et ennast SYMPA-le identifitseerida.

SYMPA veebiliidese ülaservas asuvate nupukeste ja allpool asuva otsingulahtri abil saab sirvida olemasolevate avalike listide nimekirja, otsida mõnda konkreetset postiloendit (otsingulahtrisse tuleb kirjutada postiloendi nimi ilma lõputa @lists.ut.ee), lugeda nende kohta lühiinfot ja avalike postiloendite puhul ka arhiivi ning listiga liitumise avaldusi teha ehk postiloendit tellida.

Endale tellitud postiloendite puhul saab lisaks arhiivile tavaliselt vaadata ka selle tellijate nimekirja, kui listi omanik seda ära keelanud pole. Samuti võimaldab veebiliides oma postkasti avamata listidesse otse kirju saata. Siinkohal tuleks tähele panna seda, et kui teil pole õigust sellesse postiloendisse kirjutada (list on kinnine ja te pole selle listi liige), siis SYMPA veebiliides saadab kirja küll ära, aga veateade tuleb hoopis teie e-posti aadressile.

Kui sirvida endale tellitud postiloendeid ja sealt mõne peal klikkida, avaneb "Listi liikme võimalused" nupu alt valik seadeid - kas kirju tahetakse saada (mail) või mitte (nomail), kas tahetakse saada kõik kirjad korraga üks kord nädalas (digest) või ainult iga kirja saatja koos pealkirjaga (notice).

Dokumentide jagamiseks on võimalus kasutada nn "Jagatud veebi", kui vastava listi omanik seda võimaldab. Kui mõnele kataloogile on lubatud muutmisõigus ka listi liikmetele, saavad need ise dokumente jagatud veebi kopeerida. Dokumendi autor saab oma kopeeritud failide kohta määrata juurdepääsuõigused eraldi nii dokumentide lugemise kui muutmise kohta: kas seda saab teha vaid dokumendi autor, listi liikmed või ka kõik ülejäänud.

Nupukese "Eemalda ennast listist" abil saab vastava postiloendi tellimise lõpetada.

Listi ehk postiloendi omaniku juhend

Värske listi omanik peaks kõigepealt üle vaatama, kas tema listi seaded vastavad soovitule ning vajadusel listi ümber seadistama. Selleks tuleb SYMPA veebiliidesesse oma parooliga sisse logida ning soovitud list üles otsida.

Nupukese "Listi haldamine" alt avaneb rida nupukesi, mida näidatakse ainult listi omanikele, kui nad on ennast veebiliideses autentinud. Seal tuleks siis klõpsata nupukesel "Muuda listi seadeid". Avaneb pikk nimistu muudetavatest seadetest. Alljärgnevalt on juhitud tähelepanu neist olulisematele ja enim vajaminevatele.

Listi teema: seal peaks olema ülevaatlik lühiinfo sellest, kellele ja milleks antud list mõeldud on.

Kellele on list nähtav: kui tahate, et asjasse mittepuutuvad inimesed seda listi SYMPA veebiliideses näha ei saaks, valige näiteks "varjata va listi liikmed".

Kes saab näha infot listi kohta: jällegi valik, kellele näidata listi kirjeldust.

Kes võib listiga liituda: mõistlik oleks kasutada seal varianti "Lubatud igaühele, listi omanikult küsitakse luba". Sel juhul saab liituja oma avalduse ära teha ja listi omanik saab selle e-posti aadressile koos tegevusjuhistega.

Kes saab listi liikmeid lisada: mõistlik on variant, et lisada saab vaid omanik.

Omanik: seal on siis omaniku e-posti aadress ja nimi, samuti staatus - normaalne või priviligeeritud. Vaikimisi on omanik priviligeeritud, normaalstaatust saab kasutada näiteks siis, kui listil on mitu omanikku korraga, see staatus annab mõnevõrra vähem õigusi listi haldamisel.

Kes võib kirju saata: kui listi mittekuuluvad isikud ei tohiks listi kirju saata, siis valige "ainult listi liikmetele". See hoiab ka spämmi ehk rämpsposti listist eemale. "Modereeritud, lubatud ainult listi liikmetele" variant on sarnane eelmisele selle erinevusega, et kirjad modereeritakse - listi saadetud kirjast teavitatakse moderaatorit e-posti teel ning küsitakse talt nõusolekut kirja listi saatmiseks. Enne nõusoleku saamist kiri listi ei jõua. "Kinnine, modereeritud mitte listi liikmetele" tähendab, et listi liikmete kirjad liiguvad ilma luba küsimata listi, ülejäänute kirjad lähevad modereerimisele. "Avatud kõigile" tähendab, et kõik kirjad võetakse kohe vastu. Ei soovita kasutada, kui see just hädavajalik pole!

Moderaatorid: isik, kes on antud listi modereerija. Moderaator tuleb määrata vaid siis, kui eelmist punkti seadistatakse nii, et see nõuab modereerijat.

Kokkuvõtte sagedus: määrab ära, mis päevadel saadetakse kirjade kokkuvõtted tellijatele, kes kasutavad sõnumite tellimiseks meetodit "digest".

Listiga liitumise profiil: vastuvõtu viis määrab vaikimisi vastuvõtu viisi, valdavalt kasutatakse meetodit mail, ehk siis kõik teated saadetakse tellija e-posti aadressile; nähtavus tähendab seda, kas tellija e-posti aadress on listi tellijate nimekirjas nähtav (noconceal) või mitte (conceal).

Vastusaadress: määrab ära, kellele saadetakse vastus kirjale vastamisel. Vaikimisi saadetakse vastus listi, võimalik on seda muuta nii, et vastus läheb kirja autorile või mõnele muule kindlale e-posti aadressile.

Teemarea märgistamine: teise nimetusega akronüüm. Kasutatakse kirja Subject rea märgistamiseks mingi listiga seotud lühendiga, et lugejal oleks kergem listi kirju muudest kirjadest eristada või filtreerida. Akronüüm lisatakse automaatselt iga listi saadetud kirja Subject rea algusse.

Maksimaalne kirja suurus: kirja lubatud suurus baitides (vaikimisi 5 MB). Selle abil saab piirata suurte attachmentide postiloendisse saatmist. Suuremate failide postiloendi tellijateni toimetamiseks on soovitav kasutada jagatud veebi pakutud võimalust faile SYMPA veebiliidesesse üles riputada.

Kes võib listi liikmeid vaadata: väga soovitav on kasutada varianti "private" - liikmete nimekirja näevad vaid liikmed ise. Variandi "kõik näevad liikmeid" puhul on kergesti võimalik tellijate e-posti aadresse välja uurida, et neile rämpsposti saata.

Jagatud dokumendid: kes saab vaadata ja kes saab toimetada ehk lisada/kustutada – need seaded määravad ligipääsu õigusi jagatud veebi kasutamisel.

Listi staatus: vaikimisi "open". "Closed" puhul ei saa keegi listi liikmeks hakata ning listi kirju saata, seda varianti on mõtet kasutada vaid siis, kui postiloendi töö on tõesti lõppenud. "Pending" on vahepealne variant, mida teil tõenäoliselt vaja ei lähe.

Pärast listi seadete muutmise lõpetamist tuleb vajutada lehe allosas asuvale nupule "Uuenda", alles pärast seda salvestatakse muudatused. Back nupuga tagasi minnes või brauseri akna sulgemisel jäävad muudatused tegemata!

Postiloendi liikmete manageerimine

Nupukese "Muuda listi seadeid" kõrval kohe järgmine on "Liikmed". Selle alt avaneb liikmete nimekiri ja lahtrid liikmete lisamiseks ja nimekirjast otsimiseks.
Liikmete nimekirjas e-posti aadressi peale klõpsates avaneb võimalus muuta inimese nime, e-posti aadressi ja kirjade vastuvõtu viisi. Isikut saab ka nimekirjast eemaldada, lisavõimalus "quiet" tähendab seda, et inimesele ei saadeta teavitust eemaldamise kohta, vastasel juhul saab ta selleteemalise sõnumi.

Nupukese "Vead" alt avaneb nimekiri e-posti aadressidest, millelt on kõikvõimalikel põhjustel veateateid laekunud. Neid saab siis lugeda ning vead kas lihtsalt nullida või vajadusel e-posti aadressi listist eemaldada. NB! Kui vigu ei ole, siis seda lehekülge ei näidata!

Nupukese "Modereerimine" alt avaneb juhul, kui teie postiloend on seadistatud modereeritavaks, kirjade nimekiri, mis ootavad listi saatmist või tagasilükkamist; vastasel juhul seda lehte samuti ei näidata.

Nupukese "Kohandamine" alt on võimalus seadistada mitmesuguseid automaatselt lugejatele saadetavaid tekste, listi kirjade päist (header) ja jalust (footer), listi veebilehte SYMPA veebiliidese sees ning listi kirjeldust.

Jagatud veebi seadistamine:
Vasakpoolses menüüs on nupuke "Jagatud veeb", selle alt avaneb võimalus luua uusi katalooge, kopeerida sinna dokumente ning vaadata juba olemasolevate kataloogide sisu ning samuti ka dokumente või katalooge kustutada. Igale kataloogile saab postiloendi omanik määrata juurdepääsuõigused eraldi nii dokumentide lugemise kui muutmise kohta: kas seda saab teha vaid dokumendi autor, listi liikmed või ka kõik ülejäänud. Listi omanik pääseb tervele jagatud veebile piiranguteta ligi.

Lisainfot postiloenditeenusega seotud küsimuste kohta saab lugeda aadressil

http://lists.ut.ee/

Postiloenditeenusega seotud probleemide korral võib pöörduda aadressil listmaster@lists.ut.ee.

Lisainfot postiloenditeenusega seotud küsimuste kohta saab lugeda postiloenditeenuse lehelt.

...