Vajutades andmete lisamiseks nupule Lisa ja andmete muutmiseks nupule Muuda, avaneb andmete lisamise või muutmise vorm, millel eri andmeväljad on aktiivsed (vt joonis), st neisse saab sisestada andmeid, lisada rippmenüüdest valikuid vms.

Andmeväljade vahel saate liikuda kursori abil või klaviatuuril Tab-klahviga (paikneb klaviatuuri vasakus servas ja on tähistatud kahe vastassuunalise noolega). Rippmenüüdest saate teha valikuid samuti kursori või klaviatuuril noolte ja Enter-klahvi abil.

Andmete sisestamisel pidage silmas järgmist.


Selleks, et vältida moondunud sümboleid dokumentide väljatrükkidel, kontrollitakse salvestamisel tekstiväljadele sisestatud andmeid:

  • levinumad sümbolid (täpploend, mõttekriips, jutumärgid, ülakoma) asendatakse salvestamisel sobiva sümboliga, nt Wordist kopeeritud jutumärgid „  “ salvestatakse kujul " "
  • kreeka tähestikku lubatakse sisestada, sest seda kasutatakse nt lõputöö pealkirjades. Väljatrükil on need vaja asendada kasutades RTF formaati.
  • kirillitsa sümbolite sisestamisel kuvatakse veateade, sellisel juhul kasutage transkribeerimist ( tähetabelit nr 1)
  • veateade kuvatakse, kui sisestakse sümbol, mida ei ole kooditabelis, nt läti tähestikust ā, sellisel juhul asendage täht ladina tähestiku tähega (vt eesti-ladina tähtede lisaloetelu lisas 1 veerg 5. "Asendustäht")

Tekstiväljad, millele on lisatud sobimatu sümboli kontroll.

  • Kõik tärniga tähistatud väljad on kohustuslikud täita.
  • Tekstiväljadel on mahupiirangud. Kui tekstivälja maht on täitunud, kuvatakse ekraanile hüpikaken, milles teavitatakse täitunud mahust (nt Tekstist salvestatakse vaid esimesed 2000 märki!).
  • Kuupäevade sisestamisest lugege peatükist "Kuupäeva sisestamine".
  • Kui soovite sisestatud andmed salvestada, vajutage nupule Salvesta. Kui soovite andmete sisestamist katkestada, vajutage nupule Katkesta (vt joonis). Katkestamisel pöördutakse tagasi eelmise sisendvormi või mooduli esilehele ja viimati sisestatud väärtusi ei salvestata.

Ärge kasutage andmete lisamise või muutmise katkestamiseks veebilehitseja ülemises servas olevat ristikesega nuppu (akna sulgemine) või veebilehitseja back-nuppu. Ekraanil olnud andmebaasikirje võib jääda avatuks (viimase muutja kasutuses olevaks) ja edasine töö võib blokeeruda. Sellisel juhul kuvatakse uuesti samu andmeid muutma minnes ekraanile teade selle kohta, et kirje on lukustunud (vt joonis). Sellisel juhul on kirje lukustajaks andmete muutmisvormi valesti sulgeja. Lukustus kaob ise mingi aja möödudes.

Teade, et kirje on lukustatud, kuvatakse ka siis, kui minna mingeid andmeid muutma (nt õppeaine versiooni andmed) ja keegi teine juba muudab neid. Sellisel juhul kuvatakse kirje lukustajana isik, kes andmeid parasjagu muudab. Kirje lukustumine kaob, kui see kasutaja, kes andmeid hetkel muudab, lõpetab oma toimingud nende andmetega kasutades selleks nuppe Salvesta või Katkesta.