Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 3 Next »

Me kõik oleme leidnud oma postkastist nn rämpsposti ning nii mõnigi meist on hädas olnud sellega, et rämpsposti maht ületab soovitud kirjade mahu. Kust rämpspost ehk spämm tuleb ja kuidas seda ära keelata saaks?

Mis on rämpspost?

Rämpspost (spämm, spam) on interneti kasutajate üle ujutamine ühe ja sama kirja tuhandete või miljonite koopiatega. Spämmijad sunnivad inimesi vägisi vastu võtma ning avama kirju, mida nad muidu ei loeks ega telliks. Enamus spämmi on kommertsliku sisuga, mis reklaamivad kõikvõimalikke kaupu ja teenuseid, tihti ka mittelegaalseid teenuseid. Sageli on spämm saa_ruttu_rikkaks või saada_kiri_mitmele_edasi_siis_naeratab_õnn tüüpi.

Kuidas spämmi saadetakse?

Spämmi saadetakse põhiliselt kahel viisil. Üks moodus on ühe ja sama kirja saatmine mitmekümnesse listi või uudisegruppi. Teine moodus spämmi saatmiseks on otse kasutaja isiklikule meiliaadressile, kusjuures kasutajate aadresse otsivad spämmijad veebist või varastavad postiloendite (listide) nimekirjadest.

Tihti algavad rämpsposti kirjad sõnadega: Vabandage, et teile reklaami saadame ... ja kui te rohkem ei soovi seda sorti reklaami saada, siis palun saatke unsubscribe, cancel, remove või mõni muu käsk nimetatud aadressile.

Ärge mingil juhul vastake neile kirjadele! Spämmijate üheks eesmärgiks on välja selgitada, millised aadressid on aktiivsed ning millised "surnud" aadressid. Reageerides seda sorti kirjadele, annate spämmijatele kinnituse, et teie meiliaadress on tõepoolest aktiivses kasutuses.

Saa_ruttu_rikkaks tüüpi kirjades palutakse sageli helistada mõnele "tasuta" telefonile, tegelikult läheb kõne aga helistajale maksma mõned dollarid minutis, mille pealt spämmi saatjad teenivadki. Lubatud kerge rahateenimise asemel sunnitakse aga kergeusklikud inimesed märkamatult raha kulutama.

Kuidas spämmi vastu võidelda?

Ärge vastake rämpsposti kirjadele, kustutage need lihtsalt ära!

  • No labels