Page tree

Tartu Ülikooli IT viki

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 2 Next »

Arvutiviirused ja viirusetõrje

Siit lehelt leiad järgmised arvutiviiruseid ja viirustõrje tarkvara puudutavad selgitused ja nõuanded:

Mis on arvutiviirused ja millist kahju need arvutile tekitavad?

Arvutiviirus on programm, mis pole orienteeritud arvuti kasutajale ja mille tegevus ei lähtu arvutikasutaja huvidest. Viirus on mõeldud häirima arvuti tööd, rikkuma kettale salvestatud andmeid, tekitama juurdepääsuõigusi teistele kasutajatele/häkkeritele, koguma paroole ja saatma neid edasi ning tegema muud sarnast. Samuti halvavad viirused arvutivõrgu tööd, tekitades üleliigset liiklust võrgus.

Meili (e-posti) teel levivad viirused saadavad suvalisele aadressile suvalise saatjanimega viirusega nakatatud kirju.

Levima on hakanud ka nn. MSN-i viirused, mis levivad kasutades suhtlustarkvara (Windows Live Messenger, MSN Messenger). Pahalane levitab ennast MSNi kaudu kontaktidele linke saates, jättes mulje, justkui tahaks sõber mõnda huvitavat linki või faili saata. Tegelikult laetakse lingile vajutades alla kahjurprogramm, mis uuristab oma käigud Windowsi tagatubadesse ja hakkab nakatunud arvutist teistele kontaktidele viirust edasi saatma.

Paljud viirused aktiviseeruvad teatud kuupäeval või tingimustel ja võivad tekitada taastamatut kahju - rikuvad arvuti BIOS mälu ja/või kogu info kõvakettal.

Kuidas arvutiviirused levivad?

Erinevalt gripiviirusest levivad arvutiviirused igal aastaajal ja igasuguse ilmaga. Nad levivad koos failidega USB pulkadel ja CD-del, samuti arvutivõrgu kaudu e-posti teel või viirusesse nakatunud veebilehti külastades.
Paljud arvutikasutajad on ühel hetkel avastanud, et nende failid on rikutud ja andmeid ei saa enam taastada või käitub arvuti kuidagi kummaliselt ega lase igapäevast tööd jätkata. Tihti on selliste olukordade põhjustajaks arvutiviirused.

Peamised arvuti viirusega nakatumise tunnused on järgmised:

  • Mõningate programmide töö aeglustumine.
  • Enneolematute kahtlaste failide ilmumine.
  • Kasutuses oleva operatiivmälu suurenemine võrreldes tavalise töörezhiimiga.
  • Ootamatute erinevate video- ja/või heliefektide ilmumine.

Ülaltoodud sümptomite, aga samuti ka teiste kahtlaste ilmingute (ebakindel töö, sagedased iseeneseslikud restardid jms) ilmumisel arvuti töösse, soovitame viivitamatult teha oma arvutile kontroll viiruste suhtes.

Mida teha arvutiviirustest hoidumiseks?

Kontrolli, et sinu Windows-il või ka muul operatsioonisüsteemil oleksid peal värskeimad paigad ehk update'id.

  • Kontrolli, et sinu arvutis oleks lubatud Automatic Updates. Selleks ava Control Panel-is Automatic Updates ja veendu, et seadistustes oleks valitud Automatic (ei kehti domeenis olevate arvutite kohta kuna seal tegeleb uuendustega IT-osakond).

Kasuta arvutis antiviirustarkvara. Viirustõrjetarkvara on programm, mis kontrollib arvutis olevaid faile ja kaitseb süsteemi viirusesse nakatumise eest. Tartu Ülikoolis kasutatakse viirustõrjetarkvarana Symantec Endpoint Protection-it. Juhendi viirustõrjetarkvara installeerimise kohta leiab siit.

Suhtu umbusklikult failidesse, mida levitatakse Windows Live Messengeri (MSN) ja samuti e-posti manustesse ning seda isegi juhul, kui saatjaks on tuttav inimene. Tegemist võib olla hoopis tema arvutisse pesa teinud viirusega. Kui kirja sisus ei ole kenasti maakeeles öeldud, miks on kirjaga kaasas mingi fail ning et see on tõesti saatja sügavalt isiklik soov, et sa selle avaksid, siis parem helista ja küsi üle. Ise e-kirjale faili lisades pane kindlasti kirja ka omasõnaline kirjeldus, millised failid ja miks lisasid, siis on teistel julgem tunne.

Kasuta personaalset tulemüüri, et kaitsta oma arvutit häkkerite ja turvaauke otsivate netiusside eest, aga samuti selleks, et takistada sinu arvuti nakatada jõudnud viirustel maailmaga side pidamist.

Viirusetõrje tarkvara

Oma failide kindlustamiseks ning tööaja mõistlikuks kasutamiseks tuleks arvutis kasutada viirusetõrjeprogramme. Need ei anna küll täielikku garantiid, et Su arvuti viirustest puutumata jääb, aga aitavad avastada enamikku praegu levivatest viirustest.

Eelmisest punktist pole mingit kasu, kui antiviirus (viirusetõrje programm), mida kasutad, ennast vähemalt kord päevas uute viirusetunnustega ei uuenda, sest moodsad viirused levivad päevaga. Näiteks nakatas Nimda ühe ööpäevaga 2.2 miljonit arvutit. Viirusetõrjetarkvara tootjatel kulus paar-kolm tundi vajalike paranduste tegemiseks.

Tartu Ülikoolil on ostetud kõikide arvutite jaoks Symantec antiviiruse site-litsents. Symantec site-litsents laieneb automaatselt ka ülikooli õppejõudude ja töötajate koduarvutitele st. iga ostetud litsentsi võib installeerida lisaks kontori arvutile ka ühele koduarvutile. Litsentsid kehtivad ühe aasta ning neid tuleb igal aastal uuendada.

Symantec Endpoint installeerimise juhendi leiate siit. NB! Juhend on kättesaadav ainult siseveebis. Siseveebi logi sisse oma TÜ arvutivõrgu kasutajatunnustega. Infot struktuuriüksuse ostetud litsentside kohta saate IT-osakonnast (Riina Reinumägi, riina@ut.ee)

  • No labels

This page has no comments.