Arvutiabi

Page tree

Tartu Ülikooli IT viki

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Siit juhendist leiad vastused korduma kippuvatele küsimustele eksami ja testi videosalvestamise kohta

HTML Wrap
classbutton button1

(info) In English

Expand
titleMis on eksami ja testi videosalvestamise põhireeglid?
  • Videosalvestamist võib kasutada eksami või testi lisaturvameetmena.
  • Videosalvestamisest tuleb õppijat selgelt ja arusaadavalt informeerida ja hinnata nõusoleku küsimise vajadust (vt p 8 ja 9).
  • Salvestamisel tuleb arvestada, et kaamera ja mikrofoni kasutamisel kogutakse lisaks testi tulemustele ka õppija biomeetrilisi andmeid, mida võib töödelda ainult seaduse või nõusoleku alusel.
Expand
titleÕppijalt nõusoleku küsimine eksami salvestamiseks?
  • Kui video salvestamiseks ei ole muud õiguslikku alust kui õppija nõusolek, siis tuleks see küsida õppijatelt kirjalikult enne andmete töötlemist. Õigusliku alusel olemasolu peab suutma tõestada andmete töötleja. 
  • Õppija nõusolek võiks olla antud kirjalikul kujul, näiteks õpikeskkonna kaudu või e-kirja teel. Nõusoleku näidised leiad siit. 
  • Nõusolekutekst võib olla selline: „Annan nõusoleku video salvestamiseks /aine või testi nimetus omastavas käändes/ eksamist/testist. Olen teadlik, et annan /eksami/testi nimetus omastavas käändes/ tegemiseks juurdepääsu /rakenduse nimi omastavas käändes/ kaamerale ja mikrofonile.“
Expand
titleKus saab videosalvestisi hoida?
Expand
titleKui kaua tohib videosalvestisi hoida?

Kui ei ole kirjalikult kokku lepitud teisiti, tohib videosalvestist hoida üksnes õppetööga seotud toiminguteks ja kuni semestri lõpuni (31.08.2022).

Expand
titleKas ma saan olla kindel, et salvestisi pole töödeldud?

Üldiselt ei saa töötlust välistada. Soovitatav on kasutada voogsalvestust (nt Panopto, Teamsi live-salvestused), mida tudengil on keeruline muuta.

Expand
titleKas ma saan olla kindel, et esitatud on fail, mis on salvestatud eksami ajal?

Üldiselt ei saa välistada, et kasutatakse muul ajal salvestatud videot. Soovitatav on kasutada voogsalvestust (nt Panopto, Teamsi live-salvestused), mida tudengil on keeruline muuta.

Expand
titleKuidas jälgida eksami ja testi tegemist Moodle'is?
  • Kui eksamit või testi teeb väike rühm, on võimalik seda jälgida veebiseminari vahendi BigBlueButton (BBB) abil. Selle ekraanile mahub hästi ära kuni 12 inimese videokaamerapilt.
  • Veenduge, et teil ja õppijatel on kiire ja stabiilne internetiühendus.
  • BBB lubab keelata üksteise kaamera nägemise. Selleks tuleb kasutajate nimekirja juures asuvast hammasrattast avanevast menüüst valida „Lock viewers“ / „Lukusta vaatajad“ ja „See other viewers webcams“ / „Jälgi teiste vaatajate veebikaameraid“. Sessioonijuht (eksami jälgija) näeb sellisel juhul õppijate kaamerapilte.
  • Suuremate rühmade puhul tuleks jälgimine korraldada rühmade kaupa eraldatud BBB ruumides, mille eeldus on see, et igas ruumis on eraldi jälgija.
  • Eraldatud ruumis toimuvat ei saa salvestada – seda saab teha vaid põhiruumis. Eksami salvestamiseks võib olla vajalik õppija nõusolek (vt p 8 ja 9).
Expand
titleKust leiab juhiseid videoeksami ja -testi tegemiseks?