Page tree

Tartu Ülikooli IT viki

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 7 Current »

Logimisel tuleb alati silmas pidada 3 asja:

  • KUHU? arvuti vs. domeen
  • KES? kasutajanimi - arvutis või domeenis
  • PAROOL? antud kasutajanimega seotud parool

KUHU - paljudele tekitab just see asi segadust. Näiteks kui koduarvuti või isikliku laptopiga logitaksegi arvutisse ("lokaalselt" - kasutajanimesid ja paroole hoitakse konkreetses arvutis), siis Ülikooli jm. võrkudes logitakse reeglina domeeni (kasutajanimesid ja paroole hoitakse antud domeeni serveritel). Tartu Ülikooli Windowsi domeeni nimi on DOMENIS, Kliinikumis - INFOKESKUS, kunagi olid kasutuses lokaalsed domeenid BM ja TUIT. 

Mingisse domeeni logimiseks peab kasutajale seal olema kasutajanimi ja parool. DOMENIS kasutajanimi ja parool on samad, mida kasutatakse Ülikooli e-maili, ÕIS-i ja Siseveebi korral, eraldi tegema ei pea. Peab vaid jälgima, et parool poleks üle 2 aasta vana. Domeeni saab mugavalt logida, kui ka arvuti, läbi mille logitakse, on ka ise selle domeeni liikmeks pandud. Viimane on Windowsi domeeni korral võimalik vaid siis, kui arvuti op.süsteemiks on Windows 7/8/10/11 Pro või Enterprise.

Kui arvuti on domeeni liige, siis paljud asjad toimivad automaatselt - haagitakse külge vajalikud võrgukettad ja -printerid, uuendatakse tarkvara, seatakse korraga paika nii arvuti kui kasutajaga seotud sätingud jne.

Ülikooli Windowsi domeeni DOMENIS liikmeks ei saa panna arvuteid, kus op.süsteemiks on Windows Home, Linux või MacOSX. Tõsi viimase saab küll panna liikmeks (Join), kuid ülalmainitud automaatika ei toimi. On aga ka arvutid (isiklikud laptopid, laboriarvutid jms.), mida polegi otstarbekas domeeni liikmeks panna. Nendes logitakse esmalt sisse lokaalse kasutajanime ja parooliga, domeeni ressurssidele (võrgukettad, võrguprinterid) ligisaamiseks peab veidi enam vaeva nägema. 

Windowsi op.süsteemi korral : Start->Search/Run: \\SERVERINIMI
Kui "lühike" nimi ei toimi, tuleb kirjutada "pikk" nimi. Näited: \\gorgo.domenis.ut.ee , \\kivi.ut.ee
Windowsi serveritel on lisandiks domenis.ut.ee, Linuxi serveritel - lihtsalt ut.ee.

Linuxi ja MacOSX kasutajad peaksid aga kasutama võrguketaste külgevõtmiseks oma arvutis sambat: smb://SERVERINIMI ; näiteks: smb://gorgo.domenis.ut.ee, smb://kivi.ut.ee

Kui küsitakse kasutajanime ja parooli, siis DOMENIS korral tuleb kasutajanime reale kirjutada DOMENIS\kasutajanimi (või kasutajanimi@ut.ee) ja parooli reale - vastava kasutajanimega seotud parool.

Vastupidi - kui arvuti on domeeni liige ja soovitakse logida "lokaalselt", siis tuleks logimisaknas kirjutada ARVUTINIMI\kasutajanimi või lihtsalt .\kasutajanimi (kaldkriipsu ette punkt!) ja parooli reale - vastava kasutajanimega seotud parool. Reeglina aga tavakasutajatel lokaalset kasutajanime polegi, see vajalik vaid IT-spetsialistidele. 

Kui domeeni pandud arvuti ajutiselt võrgust eemaldada, siis teatud ajani saavad nn. "interaktiivselt" (oma UT kasutajanimega) logida vaid need kasutajad, kes juba varem (kui arvuti oli võrgus) olid loginud. Loomulikult ei saa nad enam kätte oma võrgukettaid ja -printereid.  Lokaalsete kasutajanimedega (mis pole seotud domeeni omadega) saab alati logida, sõltumata arvuti võrguühendusest. Võrk ja domeen on eri asjad.

Seega - alati mõelda, kas logite domeeni või arvutisse. 

Lisaks - alates 2021.a. suvest saab võrguprintereid külge võtta vaid arvutites, mis on domeeni liikmed.

  • No labels

This page has no comments.