Page tree

Tartu Ülikooli IT viki

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Levinud on ka mitmed suhtlusvõrgustikke kasutavad viirused, mis levivad kasutades erinevat suhtlustarkvara (Windows Live Messenger, Skype, Facebook jne.).
Pahalane levitab ennast suhtulvõrgustiku suhtluvõrgustiku kaudu kontaktidele linke saates, jättes mulje, justkui tahaks sõber mõnda huvitavat linki või faili saata.
Tegelikult laetakse lingile vajutades alla kahjurprogramm, mis uuristab oma käigud arvuti tagatubadesse ja hakkab nakatunud arvutist teistele kontaktidele viirust edasi saatma.

...

Nii nagu müütiline trooja hobune nägi välja nagu kingitus, kuid sisaldas Kreeka sõdureid, kes Trooja linna vallutasid, on tänapäeva trooja hobused arvutiprogrammid, mis näivad kasulikud, kuid tegelikult ohustavad teie turvalisust ja võivad teha palju hävitustööd.
Trooja hobused on näiteks e-posti teel levivad kirjad millega on kaasas troojat sisaldav manus. Kirja võidakse näidata sooduspakkumisena või sõbra kirjana aga tegelikult üritab kirja manuses olev troojalane välja lülitada arvuti viirustõrjet ja tulemüüri.
NB! Kui kirja saatja ei ole teada või on tuttav miskipärast hakanud saatma kahtlaseid kirju tuleks kiri kas kohe kustutada  kustutada või enne avamist tuttavalt üle küsida kirja kohta.
Võib olla on tuttava arvuti nakatunud ja saadab tema teadmata nakatunud kirju laiali.

...

Peamised arvuti viirusega nakatumise tunnused on järgmised:

  • Mõningate programmide töö aeglustumineArvuti iseeneseslik käitumine, ilma kasutaja soovita ette hüppavad aknad, brauseri kodulehe muutumine.
  • Enneolematute kahtlaste failide ilmumine.
  • Kasutuses oleva operatiivmälu suurenemine võrreldes tavalise töörezhiimigatööreziimiga.
  • Ootamatute erinevate video- ja/või heliefektide ilmumine.

...

  • Kontrolli, et sinu operatsioonisüsteemil oleksid peal värskeimad uuendused ehk update'id.
  • Kasuta arvutis viirustõrje tarkvara. Viirustõrjetarkvara on programm, mis kontrollib arvutis olevaid faile ja kaitseb süsteemi viirusesse nakatumise eest. Tartu Ülikoolis kasutatakse viirustõrjetarkvarana Symantec Endpoint Protection-it. Juhendi viirustõrjetarkvara installeerimise kohta leiab siit.
  • Suhtu umbusklikult failidesse, mida levitatakse Windows Live Messengeri (MSN)  Skype-s ja samuti e-posti manustesse ning seda isegi juhul, kui saatjaks on tuttav inimene. Tegemist võib olla hoopis tema arvutisse pesa teinud viirusega.
    Kui kirja sisus ei ole kenasti maakeeles öeldud, miks on kirjaga kaasas mingi fail ning et see on tõesti saatja sügavalt isiklik soov, et sa selle avaksid, siis parem helista ja küsi üle.
    Ise e-kirjale faili lisades pane kindlasti kirja ka omasõnaline kirjeldus, millised failid ja miks lisasid, siis on teistel julgem tunne.
  • Kasuta personaalset tulemüüri, et kaitsta oma arvutit häkkerite ja turvaauke otsivate netiusside eest, aga samuti selleks, et takistada sinu arvuti nakatada jõudnud viirustel maailmaga side pidamist.

...

  • Symantec Endpoint Protection - tasuline, Tartu Ülikoolil olemas litsents kõikide arvutite tööarvutite jaoks. Symantec site-litsents laieneb automaatselt ka ülikooli õppejõudude ja töötajate koduarvutitele st. iga ostetud litsentsi võib installeerida lisaks kontori arvutile ka ühele koduarvutile. Installeerimise juhendi leiab siit: link. Litsentsid kehtivad ühe aasta ning neid tuleb igal aastal uuendada. Info struktuuriüksuse ostetud litsentside kohta saate IT-osakonnast (Riina Reinumägi, riina@utarvutiabi@ut.ee, 737 5447)
  • Microsoft Security Essentials - tasuta viirustõrje tarkvara, soovitame kodukasutuseks. Alla laadida saab siit: