Page tree

Tartu Ülikooli IT viki

Siit juhendist leiad juhised Tartu Ülikoolile kasutajakonto parooli vahetamise kohta.

Soovitame Ülikooli arvutivõrgu kasutaja parooli vahetada vähemalt kord aastas.

Uus parool peab olema vähemalt 9 sümbolit pikk, sisaldama kindlasti tähti ja numbreid ning soovitame, et see erineks eelmisest vähemalt 3 sümboli võrra. Paroolis tuleb kasutada suuri ja väikesi tähti ja see peab sisaldama vähemalt ühte numbrit või erisümbolit. 

Juhised


NB! Vana (juba kasutatud) parooli ei tohi mingil juhul uuesti kasutada!  Soovitame tungivalt kasutada ühte parooli, vaid ühe keskkonna (infosüsteemi) jaoks.  Erinevate paroolide haldamiseks soovitame kasutada paroolihalduse tarkvara.

  • Hea parool on selline, mida vahetatakse vähemalt kord aastas.
  • Parool peab olema vähemalt 9 sümboli pikkune ja sisaldama vähemalt ühte suurt ja ühte väikest tähte ning ühte numbrit.
  • Soovitame mitte kasutada täpitähti, sest võite sattuda klaviatuuri taha, kus täpitähti pole või kus nad on mõnes teises kodeeringus.
  • Parool peab kindlasti erinema Teie kasutajanimest. 
  • Parool ei tohi olla sõnastiku abil lihtsasti ära arvatav, seega peab see sisaldama vähemalt kahte erinevat sõna või koosnema ühest sõnast, millele on lisatud vähemalt viis muud tähemärki
  • Parooli paremaks meeldejätmiseks võib selleks kasutada ka mitmeosalist liitsõna mille kooslusel poleks tähendust või ja millest osa on kirjutatud tahtlikult vigaselt. Ka tuleks osad tähed asendada numbritega. Näiteks sõna "tuulekaevur" paroolina võiks olla "Tyyl3K23vurr"

Oma parooli saad vahetada aadressil https://passwd.ut.ee.

Parooli vahetades muutub parool kõigis ülikooli süsteemides.

NB! Pärast parooli edukat vahetamist ei pruugi see kohe kehtida kõigis ülikooli süsteemides. Parooli muutus kajastub teistes süsteemides sõltuvalt nende koormusest ca 15 min jooksul. Selle aja jooksul võib juhtuda, et sisse saab logida uue parooli asemel veel vana parooliga. Sellest ei maksa ennast häirida, uus parool levib hiljem ikkagi kõigisse ülikooli süsteemidesse.

ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil on võimalik siseneda paroolivahetuse keskkonda ja määrata endale uus parool.

Juhul, kui ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID kasutamine ei ole võimalik, tuleb uute paroolide väljastamiseks pöörduda IT-osakonda. Isiku tuvastamiseks on vajalik isikut tõendav dokument (pass, ID-kaart, juhiluba vms).

Probleemide korral pöörduge IT-osakonna poole Ülikooli 18a I korrus, E-N 8.00-17.00 R 8.00-16.30 või saatke kiri aadressile arvutiabi@ut.ee
Arvutiabi telefon 737 5500. Vastuvõtt E-R kl 8.00-18.00

This page has no comments.