You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 8 Next »

Siin lehel on juhendid elektroonsete sisseastumiseksamite ja -vestluste ette valmistamiseks ja läbi viimiseks.

Elektroonsed sisseastumistestid

Sisseastumistestide loomiseks saab kasutada testide keskkonda aadressil testid.ut.ee, mis on Moodle’i avatud lähtekoodiga keskkond. Kui test on valmis tehtud moodle.ut.ee keskkonnas, siis saab seda testi importida testid.ut.ee keskkonda. Testid.ut.ee-s sisseastumistesti kursuse põhja saamiseks palume kirjutada e-posti aadressidele eope@ut.ee ja sisseastumine@ut.ee ning esitada järgmine info:

  1. sisseastumiseksami nimi 
  2. kas eksam viiakse läbi ülikooli arvutiklassis või kandidaadi koduarvutis   
  3. isikute nimed, kellele tuleb anda testide keskkonnas õppejõu õigused. Õiguste andmiseks tuleb isikutel eelnevalt siseneda ülikooli arvutivõrgu kasutajatunnusega testid.ut.ee keskkonda. 

Testide loomise juhendi leiab lingilt https://sisu.ut.ee/juhendid/test. Testi loomisel saab abi ja nõustamist valdkonna õppedisainerilt. 


Elektroonilist sisseastumistesti saab vastuvõtul kasutada, kas  

1) ülikooli arvutiklassis. Testi korraldaja broneerib arvutiklassid ja viib testi läbi. 

2) kandidaadi kodus isiklikus arvutis BigBlueButton jälgimisel või ilma selleta

Kui kandidaat lahendab testi koduarvutis, siis tuleb testi põhi luua ja avalikustada (olema osalejatele nähtavas režiimis: muuda sätteid → kursuse nähtavus → kuva) ning lisada testi kirjeldus (muuda sätteid → kursuse kokkuvõte) hiljemalt 5. juunil. Otselink testile lisatakse kandidaadi jaoks SAISi avaldusvormile ja õppekava lehele vastuvõtutingimuste plokki erialakatse kirjelduse juurde. 

Sisseastumistesti kirjeldusse tuleb lisada info toimumise kohta, sisselogimise võimaluste kohta ning kontaktid, kuhu pöörduda abi saamiseks (instituudi kontaktid või vastuvõtutalituse kontaktid). 



Testi kirjelduse näidistekst: 

Eksam toimub 21. aprillil 2023. a algusega kell 10.00

Testide keskkonda saab logida ID-kaardiga, Mobiil-ID-ga ja Smart-ID-ga. Tartu Ülikooli arvutivõrgu kasutajatunnusega testide keskkonda siseneda ei saa.

Kasutage enamlevinud veebilehtsejaid nagu Chrome, Mozilla Firefox või Safari.

Testide keskkonda on võimalik sisse logida päev enne eksami toimumist. Soovitame proovida testide keskkonda logida vähemalt tund aega enne eksami algust.  

Kui ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID abil sisenemine ei õnnestu, võtke ühendust järgmistel kontaktidel: sisseastumine@ut.ee, telefon 737 5625. Vastame tööajal. 



Kui test korraldatakse väljaspool ülikooli arvutiklasse, lisatakse elektroonse testi algusesse aususe lubadus. 

“Testi alustades nõustun järgmiste tingimustega: 

  • Vastan küsimustele iseseisvalt. 
  • Ma ei kasuta küsimustele vastamisel õppematerjalide, interneti ega kaaslaste abi.” 

Võimalusel lisage testide keskkonda kursuse alla mõnest küsimusest koosnev näidistest, et kandidaadil oleks võimalik enne päris eksami toimumist proovida testi alustamist, lõpetamist ja eri tüüpi ülesannete lahendamist. Näidistesti saab kandidaat lahendada päev enne eksami toimumist, kui kandidaat on lisatud eksami sooritajaks ja saab süsteemi sisse logida. 


Millal valida kaugjälgimiseta eksam? 

Kaugjälgimiseta on soovitatav kasutada juhul, kui test ei ole ainuke vastuvõtutingimus või sisseastumiseksami osa. Näiteks juhul, kui testi kõrval viiakse läbi ka vestlus, mille käigus on komisjonil võimalik kontrollida kandidaadi testi käigus esitatud teadmisi. 


Juhend sisseastumiseksami läbi viimiseks kandidaadi kodus isiklikus arvutis BigBlueButton jälgimisel.  

Jälgimisega testi puhul peab kandidaati SAISi kaudu informeerima jälgimistarkvara olemusest ja nõuetest, samuti nõuetest arvutile ja internetile. Kui kandidaat ei ole nõus jälgimisega testi sooritama või tema arvuti/internet ei vasta testi sooritamiseks vaja 

Kui jälgimisprotsessi salvestatakse, siis peab kandidaat testile registreerimisel andma salvestamise lubamiseks nõusoleku. Salvestamisega mittenõustumise korral tuleb kandidaadil testi sooritama tulla ülikooli arvutiklassi.  

Ühes BBB ruumis saab jälgida maksimaalselt 12 inimest. Kui testi tegijaid on rohkem, siis tuleb jälgimine korraldada mitmes BBB ruumis või teha test 12 inimese kaupa erinevatel aegadel.  

BBB-ga jälgimisel peab kandidaat kõigepealt sisenema talle antud BBB ruumi ja lubama veebikaamera kasutamise (pilt ja heli). Testi jälgija peaks valima seade, et osalejad ei näe üksteise veebikaamera pilte (näeb vaid jälgija). Jälgija peab veenduma, et testi asub sooritama õige inimene. Selleks peab kandidaat näitama veebikaamerasse oma dokumenti (ID-kaart, pass, juhiluba). Jälgija võib paluda kandidaati skaneerida oma ruumi, et tõestada, et ta on ruumis üksi. BBB juhised osalejale: https://sisu.ut.ee/juhendid/bbb-juhised-osalejale 

Kui kandidaadid on näidanud dokumenti ning skanneerinud oma ruumi, siis antakse neile luba testi sooritamise alustamiseks. Kandidaadid jätavad oma mikrofonid ja veebikaamera sisse, kuid keeravad kõlaritest tuleva heli vaikseks või hääletuks, et teiste testitegijate mikrofonidest kostuv ei segaks neid testi tegemisel. Test tuleb avada veebilehitseja uues aknas ning BBB sessioon jääb teises aknas käima. 

Kui jälgimisprotsessi salvestatakse, siis peab kandidaadilt küsima salvestamiseks nõusolekut ning informeerima neid, kus salvestisi hoitakse ja kui kaua hoitakse. Salvestamise ja salvestise hilisema töötlemise eest vastutab õppekava vastuvõtukomisjoni esimees. Salvestused tuleb hoida ülikooli serveris ning kustutada hiljemalt kaks nädalat peale sisseastumistesti. 


Testisooritajate lisamine testile 

Testide keskkonnas testi sooritamiseks luuakse sisseastujatele kasutajakonto testid.ut.ee keskkonnas. Kasutajakontode loomiseks vajalikud isikuandmed saadakse SAISist (vastuvõtutalitus edastab vajalikud andmed Lehti Pildile). Kui kasutajatel on olemas testid.ut.ee keskkonnas kasutajatunnus ja juurdepääs õigele kursusele, siis on kasutajal võimalik testide keskkonda siseneda ID-kaardi, Mobiil-ID ja Smart-ID abil.  

Juhuks, kui ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID kasutamine süsteemi logimiseks ei ole võimalik, luuakse kõigile eksamisooritajatele ka kasutajatunnus ja parool. Need väljastab kandidaadile sisseastumiseksami korraldaja või vastuvõtutalitus kandidaadi pöördumise alusel e-kirja teel kandidaadi SAISis olevale e-posti aadressile. 

Testide keskkonda saab kandidaat logida üks päev enne testi toimumist. Sisse loginuna näeb ta testi infot, sh aega (kuupäev, kellaaeg), mil tal on võimalik testi sooritada. Kui eksamile on koostatud näidiseksam, siis saab ta seda lahendada.

  • No labels