1. Töövoo tutvustus

Akadeemilise töötaja tööplaanis lepivad akadeemiline töötaja ja tema juht kokku töötaja tööülesanded ja tööaja jaotumise nende ülesannete vahel. Tööplaan tuleb sõlmida vähemalt aastaks, kuid mitte kauemaks kui atesteerimisperioodiks ja see võetakse aluseks töötajaga tulemusvestluste pidamisel ning töötaja atesteerimisel. Tööplaani koostamise kohustuse sätestab akadeemiliste töötajate ametijuhendite punkt 9, tööülesannete kokkuleppimisel tuleb lähtuda ametijuhenditest.

Töövoogu sisenemine toimub aadressilt https://www.is.ut.ee/is/eesmargid/index.zul.

Töövoogu on võimalik siseneda TÜ keskse kasutajatunnuse, ID-kaardi või mobiil-ID abil.


2. Uue tööplaani lisamine

Uue tööplaani lisamine toimub sakis „Minu tööplaanid“. Ühel töötajal võib olla mitu tööplaani, kui tal on Tartu Ülikooliga sõlmitud mitu kehtivat töölepingut erinevate akadeemiliste töökohtade kohta.

Uue tööplaani saab töötajale koostada ka tema juht või selleks juhi poolt volitatud isik. Selleks peab juht oma töötajate sakist leidma õige töötaja ning klikkima tema nimel. Edasine tööplaani lisamine toimub samamoodi kui on ülal kirjeldatud.

3. Olemasoleva kinnitatud tööplaani põhjal uue perioodi plaani koostamine e. dubleerimine




4. Olemasoleva kinnitatud tööplaani muutmine

4. Struktuuriüksuse juhi õiguste delegeerimine

Struktuuriüksuse juht saab õigusi delegeerida sakis “Delegeerimine”, kus kuvatakse nimekiri inimestest, kellele on juba õigusi delegeeritud.

Uuele inimesele õiguste andmiseks on vaja klikkida nupul “Delegeeri uued õigused”. Õiguste delegeerimine käib allüksuste kaupa, st inimene, kellele antakse näiteks võimalus näha mingeid tööplaane või uusi tööplaane luua, saab need õigused kõigi ühe allüksuse töötajate suhtes.

Õiguste delegeerimiseks tuleb esmalt valida struktuuriüksus, mille õigusi edasi antakse. Inimene, kellele õigused antakse, tuleb leida otsinguga real “Volituse saaja”. Seejärel tuleb määratleda periood, mille jooksul edasiantavad õigused kehtivad, ja lõpuks üleantavad õigused. Struktuuriüksuse juht saab edasi anda õiguse tööplaane vaadata, uusi tööplaane luua, tööpaane muuta ja kinnitada. Tööplaanide kinnitamise õigust võib üle anda vaid töötaja töö vahetule korraldajale. Süsteem kontrollib, kas volituse saaja töötab samas struktuuriüksuses, mille suhtes volitused edasi antakse. Sisestatud õigused tuleb salvestada. Juba antud õigusi saab muuta delgeerimiste koondtabelis oleva nupu “Muuda” abil. Sama tabeli rea lõpus oleva risti abil saab töötajale antud õigused tühistada.

5. Töötaja tööplaani otsimine

Struktuuriüksuse juhil ja temalt volituse saanud töötajatel avaneb tööplaanide töövoosse sisenemisel sakk “Töötajad”. Selles sakis on võimalik otsida töötajaid nende nime, struktuuriüksuse ja ametinimetuse järgi. Samuti on võimalik otsida töötajaid tööplaani staatuse järgi. Tööplaanide staatused võivad olla: pooleli (tööplaan on koostamisel ja pole kinnitatud), ootab tööandja kinnitust (töötaja on tööplaani kinnitanud), ootab töötaja kinnitust (juht on tööplaani kinnitanud), kinnitatud (mõlemad osapooled on tööplaani kinnitanud ja tööplaan kehtib), tühistatud, puudub, arhiivis.

Pärast soovitud otsingukriteeriumite lisamist või valimist tuleb otsingu käivitamiseks vajutada nuppu “Filtreeri”.

Kui töötaja on leitud, saab tema tööplaani näha, klikkides töötaja nimel. Valitud töötaja kõik tööplaanid avatakse uues sakis. Iga akadeemilise ametikoha kohta on töötajal üks kehtiv tööplaan.