EITSA, Tartu Ülikool ja Füüsika Instituut on sõlminud litsentsilepinguid erinevate ettevõtete tarkvarale. Kuidas, milliseid  ja millistel tingimustel on võimalik nende asutuste poolt litsentsitud tarkvara oma arvutisse paigaldada?

  1. Microsoft Enrollment for Education Solutions lepingu alusel saab iga Füüsika Instituudi töötaja paigaldada oma kasutuses olevasse arvutisse (sh. ka isiklikku arvutisse, kui toodet kasutatakse ainult Füüsika Instituudi tööülesannete täitmiseks) Microsofti suvalise operatsioonisüsteemi (välja arvatud Microsoft Windows 7 Ultimate), aga seda ainult juhul kui arvutisse on juba paigaldatud litsentsitud kvalifitseeruv (microsoft.com) operatsioonisüsteem (Apple Macintosh või Microsoft Windows 98SE/NT4.0/2000Pro/XP/Vista/7), või Microsoft Office suvalise versiooni, aluslitsentsi eeltingimuseta. Ühes arvutis tohib korraga kasutada kuni nelja Microsoft Windows operatsioonisüsteemi - virtuaalmasinate abil.

    Näiteks kui arvutil on Microsoft Windows 7 Home Basic OEM litsents ja Microsoft Office litsents puudub sootuks, siis saab arvutisse paigaldada selle lepingu alusel Microsoft Windows 7 Enterprise ning samuti ka Microsoft Office 2010 Pro Plus.

    Microsoft Windows 7 ja Office 2010 suhtlevad Tartu Ülikooli võrgus asuva Microsofti võtmeserveriga, kui 180 päeva jooksul ei ole võimalik litsentsiserveriga suhelda (kui arvuti asub väljaspoolt Tartu Ülikooli arvutivõrku) siis teavitab programm sellest kasutajat ja võimaldab programmi kasutamist veel 30 päevase perioodi jooksul. Pärast selle aja möödumist programmi kasutamine blokeeritakse ja kasutamine taastub alles siis kui programmil õnnestub suhelda võtmeserveriga

    Tarkvara paigaldamise soovi saab esitada:
  1. Microsoft DreamSpark Premium programmi raames saavad Füüsika Instituudi tudengid ja Microsofti arendustarkvara õpetavad lektorid paigaldada oma arvutisse siin lingil (onthehub.com) näidatud tarkvara. Tarkvara paigaldamise soovi saab hetkel avaldada TÜ ITO töötaja Margus Sootla vahendusel (Margus.Sootla@ut.ee).
     
  2. Tartu Ülikool litsentsis töötajate/õppejõudude ja üliõpilaste kasutusse Festart inglise-eesti sõnaraamatu mille paigaldusjuhend ja kasutustingimused asuvad siin (siseveeb.ut.ee).
     
  3. Kasutajate laua- või sülearvutite ja Tartu Ülikooli arvutivõrgu turvaliseks kasutamiseks vajaliku turvatarkvarana litsentsis Tartu Ülikool Symantec Corporation'ist Symantec Endpoint Protection toote. Paigaldusjuhend asub siin (ut.ee).
    Enne turvatarkvara paigaldamist tuleb veenduda et arvutis ei ole teisi aktiivseid turvaprogramme, sest mitme turvatarkvara paralleelne kasutamine muudab arvuti väga aeglaseks.

    Alternatiivide eelistajatele infoks tuleb märkida, et Microsoft Security Essentials, mida samuti arvutitesse paigaldadakse, litsentsitingimuste punkt 1.c keelab selle kasutamise haridusasutustes. Samuti arvutitesse paigaldatud Microsoft Malicious Software Removal tool on praeguse aja küberohtude vastu hambutu.
     
  4. Füüsika Instituudil on "National Instrument's Academic Site License for Department Teaching". See litsents lubab "piiramatu paigalduse Ülikooli omanduses olevatele arvutitele Füüsika Instituudis". Litsents katab LabVIEW, LabVIEW Real-Time, LabWindows ning hulga riistvaralise toetuse toolkit'te. Lubatud toodete nimekiri asub siin (sine.ni.com). Toetatud platvormideks on Windows 32/64, Linux ja MacOS kuid täielik riistvaratoetus on hetkel siiski ainult Windows 32 jaoks. Paigaldusfailid saab, peale tasuta registreerimist, alla laadida http://www.ni.com lehelt. Aktiveerimiseta töötab tarkvara 30 päeva. Kui kasutaja arvuti kvalifitseerub, st. Füüsika Instituudi töötaja kasutab LabVIEW programmmi õppetööks, siis hetkel on aktiveerimiskoodi võimalik küsida Füüsika Instituudi kasutajatoe töötajalt.
     
  5. Tartu Ülikool on soetanud Comsol Multiphysics'i akadeemilise litsentsi firmalt COMSOL AB. Antud tarkvara võivad kasutada kõik Tartu Ülikooli töötajad ja üliõpilased Tartu Ülikooli arvutivõrguga ühendatud arvutitest vastavalt COMSOL AB litsentsile. Täpsem info siit (ims.ut.ee).

14/02/2013