Sissejuhatus

E-raamatud on mugav ja kaasaegne lahendus digitaalsete materjalide lugemiseks ning koostamiseks. See juhend annab kiire ülevaate e-raamatutest ja selgitab, kuidas oma digitaalseid materjale ise kergesti e-raamatuks teha.

Mis on e-raamat?

E-raamat on digitaalne dokumendivorming, mis võimaldab digitaalselt raamatuid ja muid materjale lugeda ning nendega töötada. Kuna e-raamatud on suhteliselt uus nähtus, siis esineb neid mitmetes erinevates vormingutes. Populaarseimateks on EPUB, MOBI ja AZW.

Miks on e-raamat parem kui DOC, PDF või PPT?

DOC, PDF ja PPT on paberile printimiseks mõeldud vormingud, mis sisaldavad nii sisu kui kujundust. Digitaalsed e-raamatute lugemise seadmed ehk e-lugerid on reeglina väiksemad kui A4 paber või paberraamatud ja lõpliku kujundusega materjalid ei paista nendelt selgelt. E-raamatu puhul saab kasutaja täpselt määrata, millisena ta sisu lugeda soovib: saab muuta teksti fonti ja suurust, lehekülje suurust ja kuju, ekraani heledust jne.

E-raamatusse saab teha märkmeid täpselt nagu tavalisse paberraamatusse või väljaprinditud materjali: joonida alla, märkida olulisi tekste värvilise "vildikaga", lisada "kollase lipikuga" märkmeid, määrata järjehoidjaid.

Kuidas luua TÜ wiki abil e-raamatut?

Kuidas jagada e-raamatut?

E-raamat on tavaline fail, nii et seda saab jagada nagu iga teist failigi: meiliga, veebis.

Kuidas lugeda e-raamatut?

Arvutis

Arvutis lugemiseks on nii Windowsis kui Macis on EPUB-raamatute lugemiseks rakendus Adobe Digital Editions. 2013. aasta sügisel ilmuvas Maci opsüsteemis MacOSX Mavericks on iBooks rakendus kohe kaasas. MOBI-raamatute lugemiseks on olemas Kindle rakendus nii Windowsile kui Macile.

Nutiseadmetes

Kui mul on mõni teine luger

Siis tuleb teisendada sellele lugerile sobivasse vormingusse. E-raamatute teisendamiseks ühest vormingust teise sobib kõige paremini rakendus Calibre.

Lisaviited