Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata


Teaduskooli materjalid. Toimetaja: Marek Järvik.

Taust

Videoloengud on mõeldud ennekõike 9.-12. klassi õpilastele. Vaadata võivad mõistagi ka nooremad ja vanemad.


Teemad


TeemaLühikirjeldus ja viited sisuleKestusMärksõnadPilt
1

Euroopa ühendamine ja globaalsed kriisid

Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi uusima aja dotsent Kaarel Piirimäe (PhD) võtab loengus luubi alla Euroopa ühendamisele viinud ajaloolised sündmused, analüüsides käesoleva koroonapandeemia valguses 20. sajandi esimese poole globaalsete kriiside, nagu 1929. aastal alanud suure depressiooni ja kahe maailmasõja, mõju integratsiooniprotsessile.

https://bit.ly/3bW8MJn

1:14:32ajalugu, Euroopa Liit


2Astrobioloogia – maavälise elu otsinguil

Loengupidaja: Päärn Paiste, PhD (geoloogia)

Kirjeldus: kas peale Maa võiks kuskil veel elu eksisteerida? Kuidas me seda elu otsime ja kui kaugele me selleks minema peame? Kas Marss on parim koht, kust elu jälgi otsida? Loengust leiad vastuse neile ja muudele põnevatele küsimustele.


1:36:37geoloogia, elu otsingud, Marss

3Mõtteeksperimendid ja kogemusmasin

Loengupidaja: Mats Volberg, PhD (filosoofia)

Kirjeldus: loengu esimeses pooles räägime sellest, miks ja kuidas teevad filosoofid eksperimente ealeski oma tugitoolist lahkumata, ning sellest, mida selliste eksperimentide abil õppida saame. Loengu teises pooles võtame vaatluse alla ühe konkreetse mõtteeksperimendi – Robert Nozicki kogemusmasina – ning selgitame lähemalt, kuidas see töötab ja mis on selle väidetavad tulemused.


1:10:16filosoofia, Nozick, mõtteeksperimendid

4Mis on kurjus ja kust see tuleb?

Loengupidaja: Merike Reiljan, MA (filosoofia)

Kirjeldus: kas maailm ilma kurjuseta oleks mõeldav? Kirjanikud ja filosoofid on püüdnud kurjuse probleemi lahendada, seda arusaadavasse süsteemi paigutada või pidanud seda probleemiks, mis igasugust ratsionaalsust täielikult eirab. Loengus uurime kurjust filosoofilisest ja psühholoogilisest vaatepunktist ning küsime, mis on kurjuse allikas.


1:30:40kurjus, filosoofia, psühholoogia, emotsioonid

5Teravmäed ja Arktika – värav kliimamuutuste uurimiseks

Loengupidaja: Martin Liira, PhD (keskkonnatehnoloogia)

Kirjeldus: Arktika soojeneb palju kiiremini kui ülejäänud planeet ning see muudab juba lähiajal tugevalt nii Euroopat kui ka Eestit. Loeng kliimamuutuste mõjust ja ulatusest Arktikas geoloogi pilgu läbi.


1:26:12kliima, soojenemine, Arktika

6Taimedest inspireeritud pehmerobotid

Loengupidaja: Indrek Must, PhD (füüsikaline infotehnoloogia)

Kirjeldus: taimed ja robotid on väga erinevad – nad käituvad hoopis isemoodi, koosnevad eri materjalidest ega näe üldse sarnased välja. Me teame, et robotid omandavad üha enam tehisintellekti, samas hõlmab ka taimede käitumine endas suurt hulka tarkust. Taimede intelligentsus avaldub aga väga teisiti, kui oleme harjunud nägema robotitel. Pehmerobootikute ülesanne ongi „taimetarkuse“ lahtimuukimine ning robotitele tõlkimine. Loengus saame teada, mida kasulikku teevad taimedest inspireeritud robotid. 

1:10:14robotid, taimed, tehisintellekt, materjalidAlamartiklid