Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Tarkvara paigaldamine ja eemaldamine Macil on lihtne.

Tarkvara paigaldamine

Maci tarkvara tuleb kas DMG (Disk Image) või PKG (Package) formaadis. DMG-fail on kettatõmmis, mis tuleb topeltklõpsu abil kettana külge haakida. Pärast külge haakimist ilmub see failihalduri Finder ketaste loendisse:

Macis asuvad rakendused /Applications kaustas. Rakenduse paigaldamiseks tuleb see lohistada DMG-kettalt Applications kausta.

Samamoodi tuleb toimida, kui soovitakse paigaldada rakenduse uuemat versiooni. Juhul, kui selline rakendus on juba arvutisse paigaldatud, küsitakse, kas asendada see uuemaga.

Kui tegemist on tarkvara uuendamisega tuleb vastata Replace.

Vajadusel küsitakse tarkvara paigaldamise õiguse kontrollimiseks kas sinu või mõne teise administraatorkasutaja parooli.

Pärast rakenduse paigaldamist peab haagitud kettatõmmise vabastama ja seejärel võib selle kustutada, lohistades prügikasti. Kui kettatõmmis on jäänud külgehaagituks, siis seda kustutada ehk prügikasti tühjendada ei saa.

PKG-tüüpi paigalduspakett töötab klassikalisel Edasi-Edasi-Edasi meetodil.

Rakenduste käivitamine käib Applications kataloogis rakendusel topelklõpsates. Kui rakendus on tihti kasutusel, siis tasub luua dokile kiirviide, tehes töötava rakenduse ikoonil paremklõps ja valides Options -> Keep in Dock. Nüüd on rakenduse ikoon kogu aeg dokil, olenemata sellest, kas rakendus käib või mitte.

NB: Macis ei sulgu rakendus pärast viimase akna sulgemist! Seda, kas rakendus käib või mitte, näeb dokil rakenduse ikooni all oleva valge tulukese järgi.

Rakenduse täielikuks sulgemiseks aktiveerida rakendus, klõpsates selle ikoonil ja valides esimesest menüüst Quit või vajutades klaviatuurilt Õun Q. Doki ja sellel olevate ikoonide suurust saab muuta doki paremas servas olevat riba liigutades.

Tarkvara eemaldamine

Rakenduse eemaldamiseks arvutist tuleb see lohistada Applications kataloogist prügikasti.

Kettaruumi vabastamiseks tühjendada prügikast. Ongi kõik.

Prügikasti ei lubata tühjendada, kui rakendus töötab. Kui tühjendamine ebaõnnestub, siis kontrollida, kas rakenduse ikoon on dokil ja kui selle all on valge tuluke, siis aktiveerida rakendus, klõpsates ikoonil ning seejärel sulgeda rakendus valides menüüst Rakenduse nimi -> Quit või vajutades klaviatuurilt Õun Q.